Запорізький національний університет

Офіційний сайт Нова версія
/ Головна сторінка ЗНУ / Університет / Факультети / Факультет соціальної педагогіки та психології / Кафедри / Кафедра акторської майстерності / Історія та діяльність кафедри  

Історія та діяльність кафедри

Спеціальність «Театральне мистецтво» при ЗНУ була відкрита у 1999 році на факультеті Соціальної педагогіки та психології. Ця обставина зумовлює поглиблене вивчення психології, що є необхідною умовою для професійного становлення майбутнього актора.

За наказом Міністерства освіти і науки України у вересні 2000 року було створено кафедру психології творчої діяльності, яка згодом отримала* назву «кафедра акторської майстерності». У травні 2001 року Вищою атестаційною комісією України Запорізькому державному університету було надано ліцензію на підготовку студентів" за напрямом «Мистецтво», спеціальністю «Театральне мистецтво», що дало можливість готувати спеціалістів за кваліфікацією «Актор драматичного театру і кіно», в 2006 році була відкрита додаткова спеціалізація «Актор театру ляльок», в 2010 - спеціалізація сольний спів ( академічний та естрадний), у 2011р. відкрита спеціалізація «Хореографічна постановка». В 2009р. відкрито навчальну лабораторію, яка стала науково-методичним осередком підготовки студентів до роботи диктора радіо і телебачення. У 2011р. на базі кафедри відкрито студентський навчальний театр.

Сьогодні на кафедрі працює 17 викладачів, з них два професори, один доктор наук, три доценти, два кандидати наук, сім старших викладачів, троє викладачів та три акомпаніатори. На кафедрі працює один Народний артист України, три Заслужені артисти України, два Заслужених діячів мистецтв України.

За чотирнадцять років існування в ЗНУ спеціальності «Театральне мистецтво» було здійснено десять випусків висококваліфікованих спеціалістів, які успішно реалізовують свої творчі можливості у мистецьких закладах Запоріжжя, Севастополя, Києва, Дніпропетровська, Санкт-Петербурга.

З 2008р. на кафедрі акторської майстерності відкрита аспірантура. Науково-дослідницька тема кафедри акторської майстерності: „Теоретично-методичні засади професійної підготовки акторських кадрів". Педагоги займаються активною науковою діяльністю: Фортус Г.В., Петрик Т.Д., Стадніченко Н.В. закінчили магістратуру; Гринь Л.О., Стадніченко Н.В., Петрик Т.Д. є аспірантами ЗНУ; Гончаренко Ю.В. у 2009 році отримала ступінь кандидата педагогічних наук.

Незважаючи на досить "молодий" вік, кафедра має власний доробок: надруковано 25 науково-методичних робіт (з них 2 монографії, 4 посібника з грифом МОН), майже всі викладачі беруть участь у Міжнародних, Всеукраїнських науково-практичних конференціях, симпозіумах, семінарах. На базі кафедри акторської майстерності у вересні 2008 р. було проведено міжнародну науково-практичну конференцію «Музикотерапія як соціально-психологічна реабілітація: теорія та практика», яка набула резонансу як в Україні, так і за її межами (Німеччина, Норвегія, Білорусь), а в жовтні 2009 р. відбулася міжнародна науково-практична конференція «Теорія та практика підготовки акторських кадрів», у якій взяли участь науковці з різних міст України та Білорусі: Києва, Тернополя, Вінниці, Луганська, Харкова, Івано-Франківська, Мінська, Могильова тощо. На кафедрі діє студентський гурток «Теоретичні основи та практика акторської майстерності», члени якого беруть активну участь у науково-практичних конференціях Запорізького національного університету та інших вищих навчальних закладів (Дніпропетровськ, Львів).

У 2008 році було розроблено проект "Соціально-психологічна реабілітація засобами театрального мистецтва"(керівник проекту завідувач кафедри Г.В.Локарєва), який взяв участь у конкурсі соціально-значимих проектів, що проводився центром соціальних програм, став його переможцем і отримав малий гранд. В рамках проекту було організовано та проведено дві програми "Театральний калейдоскоп" у Запорізькому обласному онкодиспансері та Обласній дитячій лікарні (відділення травмотології та пульмонології). На базі кафедри було проведено дві міжнародні науково-практичні конференції: "Музикотерапія як соціально-психологічна реабілітація: теорія та практика" (вересень 2008р.) та „Теорія та практика підготовки акторських кадрів" (жовтень 2009р.).

За роки навчання студенти беруть активну участь у професійний конкурсах вокалістів, читців, займаючи призові місця, демонструючи високий рівень фахової підготовки. Так випускниця 2005 року О. Кияшко (викладач - заслужена артистка України Н.В. Стадніченко) неодноразово посідала призові місця на регіональних та республіканських професійних конкурсах читців. Цю естафету продовжила студентка К. Наливайко (викладач - Петрик Т.Д.). Після перемоги на республіканському конкурсі вона була запрошена на Міжнародний мистецький фестиваль до Угорщини, де посіла перше місце. Дипломна вистава 2005 року курсу заслужених артистів України Н.В. Стадніченко та В.М. Гончарова «Кішка, що гуляла сама по собі» за Р. Кіплінгом стала лауреатом фестивалю «Січеславна». а виконавиця ролі Кішки Ірина Цимбал - переможницею у номінації «Надія-Січеславни». Студент Андрій Лятуринський отримав Гран-прі на Всеукраїнському студентському фестивалі «Весняна хвиля» (2008р.) та другу премію Всеукраїнського відкритого конкурсу акторської майстерності ім. Миколи Яковенка (2010р.). Наталя Лех та Костянтин Мащенко були нагороджені дипломами 2 ступеня (викладач - Заслужена артистка України Стадніченко Н.В.) У 2009 році студентка 4 курсу Аліна Яковенко посіла треті місця у конкурсах присвячених творчості Лесі Українки, Т. Шевченка та І. Франка, Ганна Вашенкова- 3 місце у конкурсі, присвяченому творчості І. Франка, (викладач сценічної мови Стадніченко Н.В.). У 2011р. студентки 4-го курсу стали лауреатами міжнародного конкурсу професійних читців ім. Т.Шевченка - К.Кошовник (1 премія), А.Миронова (2 премія) викладач Петрик Т.Д.

Тематика дипломних робіт студентів різноманітна. Перша дипломна вистава була поставлена у 2004 році.

Дипломні вистави 2004 р.
 1. Ів Жаміак «Мес'є Амількар».
 2. М. Некрасов «Осіння нудьга».
 3. ОТенрі «На дикому заході».
 4. Віктор Аім «Вальс випадку».
 5. Жан Ануй «Оркестр»

Керівник курсу: народний артист України, професор Король О. П.

Дипломні вистави 2005 р.
 1. Едуардо де Філіппо «Брехня на довгих ногах».
 2. Габріель Запольська «Моральність пані Дульської».

Керівник курсу: заслужений діяч мистецтв, старший викладач Фортус Г. В.

Дипломні вистави 2006 р.
 1. І. Савельев «Подорож по краю»
 2. Р. Кіплінг «Кішка, що гуляла сама по собі»

Керівник курсу: заслужена артистка України, старший викладач Стадніченко Н. В.

Дипломні вистави 2007 р.
 1. П. Федоров «Аз і Ферт»
 2. Ж. Б. Мольєр «Жорж Дантен, або обдурений чоловік»

Керівник курсу: народний артист України, професор Король О. П.

Дипломні вистави 2008 р.
 1. М. Ладо «Звичайна історія».
Керівник курсу: народний артист України, професор Король О. П.
 1. П'єр-Огюст Бормарше «Весілля Фігаро» (драматична версія).
 2. П'єр-Огюст Бормарше «Весілля Фігаро» (музична версія).
 3. М. Горький «Міщани».

Керівник курсу: заслужений діяч мистецтв, старший викладач Фортус Г. В.

Дипломні вистави 2009 р.
 1. М. Ладо «Звичайна історія»
 2. М. Куліш «Мина Мазайло»
 3. М. Зощенко «Комунальна квартира»
 4. Ж. Летраз «Малюк».

Керівники курсу: народний артист України, професор Король О. П., викладач Петрик Т. Д.

Дипломні вистави 2010 р.
 1. Ф.Г. Лорка «Кроваве весілля»
 2. А. Велисовський «Бувальщина»
 3. Л. Яновський «У клуні»

Керівники курсу: ст.викладач Н.В. Стадніченко, ст.. викладач Н.В. Гончаров.

Дипломні вистави 2011 р.
 1. Р.Тома «Вісім люблячих жінок»
 2. Славомір Мрожик «Вдови»
 3. Т.Уільямс «Крик»

Керівники курсу: ст.викладач Н.В. Стадніченко, ст.. викладач Н.В. Гончаров.

Дипломні вистави 2012 р.
 1. В.Красногоров «Кімната наречених»
 2. Керівники курсу: професор Король О.П., викладач Петрік Т.Д.

 3. Хореографічна вистава «Замарашка» Я.Головацького, яка була нагороджена спеціальним дипломом фестивалю театр мистецтва «Січеславна 2012»

Керівник курсу: кандидат педагогичних наук, доцент Гончаренко Ю.В.

Випускники спеціальності „Театральне мистецтво" досягли значних творчих успіхів у професійній діяльності: чисельні перемоги у театральному фестивалі „Січеславна", Всеукраїнському фестивалі Тюгів, Міжнародному фестивалі лялькових театрів...

Нам є чим пишатись!

15.11.2013 14:06
Календар подій

Це цікаво:

Радио Університет Студентський портал Пороги

© 2012 ЗНУ Запорізький національний університет, 69600, м. Запоріжжя, вул. Жуковського, 66, тел./факс +38 (061)228-75-08
Адреса електронної пошти веб-майстра webmaster@znu.edu.ua