Запорізький національний університет

Офіційний сайт Нова версія
/ Головна сторінка ЗНУ / Університет / Факультети / Філологічний факультет / Кафедри / Кафедра українознавства  

Кафедра українознавства

Історія кафедри

Наказом ректора № 177 від 03.07.1990 р. на виконання Закону “Про мови в Українській РСР” і згідно з рішенням Вченої ради Запорізького державного університету від 27.02.1990 р. у складі філологічного факультету було створено кафедру українознавства.

Мета – сприяння реалізації в університеті закону про державний статус української мови, моніторинг мовної ситуації, організація навчальних курсів з української мови для професорсько-викладацького складу і допоміжного персоналу, проведення масових заходів (зустрічі з діячами науки, письменниками, митцями, вечори, екскурсії тощо). Біля витоків кафедри стояв декан філологічного факультету професор В. А. Чабаненко. На час організації кафедри (липень – вересень 1990р.) його було призначено завідувачем на громадських засадах.

На початковому етапі існування кафедри викладались такі дисципліни: сучасна українська мова, українська література, український фольклор, етнографія України, історія української культури в контексті світової, краєзнавство, етнопедагогіка, історія українського театру, культурологія. Після вивчення цих дисциплін планувалося складання комплексного екзамену з українознавства.

Курси з української мови для співробітників університету проводилися силами викладачів кафедри і діяли протягом двох років. Групи слухачів формувалися за спеціальностями. У різний період кафедру очолювали: к. філол. н., доцент І. Т. Купріянов (з 1990 по 1993 рр.), к. філол. н., доцент Л. І. Кучеренко (з 1993 по 1994 рр.), к. і. н., доцент Г. В. Журбелюк

(з 1994 по 1995 рр.), к.філол.н., доцент Хом’як Т.В. ( з 1996 по 2003 рр.). З 2003 року завідувач кафедри – к. філол. н., доцент О. О. Стадніченко.

За роки існування кафедри на ній працювали: Т. Г. Антонюк, І. Г. Абрамова, С. А. Гнатенко, Ю. О. Губа, Г. О. Гаджилова, Н. Ф. Долецька, Н. І. Козак, О. В. Краєва, Г. Г. Лозов’юк, О. І. Лютий, Б. В. Назаров, Л. В. Пащина, В. М. Пачева, Н. В. Путря, І. В. Пуха, А. О. Папиріна, Б. Р. Стецюк, А. І. Тернова, І. Ф. Шапошникова, І. М. Шатова, Л. В. Чернявська, А. І. Лохматова. Багато енергії і знань вишу віддав І. В. Пуха, який працював над написанням історії університету, Т. Г. Антонюк тепер працівник Міністерства освіти і науки України. Добрі згадки в студентів і викладачів залишила про себе старший викладач Л. В. Пащина – людина енциклопедичних знань, високої духовності, поліглот (володіє шістьма іноземними мовами), палкий пропагандист і захисник української мови та культури, яка зараз перебуває на заслуженому відпочинку.

На сучасному етапі кафедри українознавства працюють: О. О. Стадніченко (к. філол. наук, доцент, завкафедри), Н. Ю. Гринькіна (старший лаборант), В. Г. Бондаренко (к. іст. наук, доцент), Н. А. Грозовська (к. філол. наук, доцент), Ю. В. Ласкава (к. філол. наук, старший викладач) І. В. Процик (к. філол. наук, старший викладач), В. М. Ткачук (старший викладач), М. В. Стасик (к. філол. наук, доцент), О. О. Шульга (асистент). Кафедра забезпечує викладання семи навчальних дисциплін: «Українська мова професійного спрямування», «Народознавство», «Українознавство», «Сучасна українська література», «Історія української літератури» для студентів спеціальності «Театральне мистецтво», «Основи наукових досліджень та інформаційна культура студентів», «Історія української культури». Викладацький склад кафедри постійно працює над підвищенням свого наукового-методичного рівня шляхом різних форм: через навчання в аспірантурі, стажування, творчі відпустки, беруть участь у роботі науково-методичних семінарів, конференцій тощо. Викладачі кафедри є авторами багатьох наукових праць, зокрема монографій, навчальних посібників, статей. Ці публікації, доповіді на постійно діючому науково-методичному семінарі, виступи на щорічній науково-підсумковій конференції ЗНУ, участь у Всеукраїнських та Міжнародних конференціях та симпозіумах відбивають наукові зацікавлення викладачів кафедри (це переважно дослідження творчості видатних українських письменників, зокрема Л. Костенко, У. Самчука, В. Підмогильного, української мемуаристики кінця ХІХ – поч. ХХ ст., історії розвитку української літератури на Запоріжжі, щодо мовознавчих наукових пошуків, то це зокрема, проблеми термінології, весільного обряду середньонаддніпрянського реґіону, проблеми розвитку української термінологічної лексики та українознавства.

За висновками комісії Державної інспекції навчальних закладів, “колектив кафедри українознавства ЗНУ активно і всебічно сприяє підвищенню у студентів університету рівня практичного володіння українською мовою, удосконалення теоретичних знань, збагаченню знань з українознавства та народознавства. Навчально-виховний процес здійснюваний колективом кафедри, відповідає сучасним вимогам вищої національної школи”.

Кафедра українознавства підтримує тісні зв’язки із загальноосвітніми закладами м. Запоріжжя та області. Викладачами кафедри проводяться бесіди, читаються лекції з проблем української мови і літератури у вишах, військових частинах, бібліотеках Запорізького регіону, часто вони є учасниками теле- та радіопередач на каналах «Запоріжжя», «Алекс», «ТВ-5», «МТВ», «TV-GOLD» та ін., які присвячені питанням українознавства, розвитку сучасного літературного процесу, етнолінгвістичної ситуації на Запоріжжі.

Силами кафедри українознавства 1996 року було відкрито “Світлицю”, інтер’єр якої ілюстрував життя і побут нашого регіону.

У 2009 році за ініціативою ректора Запорізького національного університету проф. Сергія Михайловича Тимченка було здійснено реконструкцію «Світлиці», до якої було залучено провідних дизайнерів, художників, які створили проект-ескіз, за яким і було відновлено інтер’єр української світлиці кінця ХІХ – поч. ХХ ст. У ході реставрації було оновлено українську піч, кімната облаштована новими меблями (стіл, лавки, мисники) з натурального дерева, виготовленими на замовлення ЗНУ, сволоками, полив’яним та керамічним посудом за старими зразками, автентичними предметами тогочасного побуту і т.д. Особливим елементом дизайну став петриківський розпис стін «Світлиці». Особисто ректор С. Тимченко подарував для цієї українознавчої кімнати українські ікони, написані й освячені спеціально для «Світлиці» в одному з монастирів Волинської області. Відтепер наша «Світлиця» стала використовуватись не тільки для проведення занять з українознавства, а й улюбленим місцем, де збираються письменники, митці, співаки, журналісти, де проводяться зустрічі іноземних делегацій, презентації книг, прес-конференції. Вона стала ніби оазисом української духовності, інтелектуальним центром для студентів та викладачів ЗНУ, а також для представників запорізької інтелігенції.

У тісному зв’язку з навчальним процесом проводиться і виховна робота. Красу українського слова студенти всіх факультетів пізнають шляхом безпосередньої участі в тих літературно-культурних заходах, які проводить кафедра (вечори українського гумору, свято матері – «Берегиня». Вечори , присвячені 140-річчю від дня заснування «Просвіти», ювілейним датам українських письменників – Л. Костенко, І. Нечуя-Левицького, О. Гончара, Т. Шевченка, І. Франка, загальноуніверситетські: свята української мови “Я всім на світі поділюся з вами, та слова рідного нікому не віддам”, «Шануймо мову над усі боги, якщо ми хочем зватися народом», вечір-реквієм, присвячений вшануванню пам’яті жертв Голодомору 1932 – 1933 років «Прости нас, пам’яте, прости…», щорічний конкурс української мови ім. П. Яцика, інсценізація творів українських класиків та сучасних авторів тощо).

Викладачі кафедри беруть активну участь у громадському житті регіону, у пропаганді українського слова, українських національних цінностей, моралі і духовності, повернення до правдивої історії нашого народу. Зокрема, завідувач кафедри українознавства О. О. Стадніченко була літературним редактором Запорізького обласного тому Національної книги пам’яті жертв Голодомору в Україні в 1932 – 1933 рр. У 2008 році за значний особистий внесок у розвиток української мови, вагомі досягнення у професійній діяльності указом Президента України № 1000/2008 О. О. Стадніченко була нагороджена орденом княгині Ольги ІІІ ступеня. Наша епоха насичена трагічним зламами і оптимістичними злетами, епоха складна, неоднозначна, але для українознавства позначена оптимістичними надіями на майбутнє. Той сплеск інтересу до українознавства, свідками якого ми є, відображає новітні зрушення в психології посттоталітарного суспільства. Фальшиві, космополітичні гасла змінюються на національно-патріотичні – зараз цей процес з велінням часу, що засвідчує стійку лояльність більшості народу до ідеалу державно-національної і духовної суверенності. Постала нагальна потреба у виробленні національної концепції розбудови держави, в осмисленні українознавства як освітньої і наукової системи, як філософії суспільства й політики держави.

Нині українознавство впроваджується в усіх типах навчальних закладів не тільки як наука про Україну, а й як філософія знання – з позицій етики, духовної культури і віри народу, ідеалів та уявлень про його історичну місію. Ці завдання впроваджуються в життя викладачами кафедри українознавства на виконання Концепції національного виховання студентської молоді, затвердженою колегією Міністерства освіти від 8 квітня 2009 року.

У 2008 – 2009 навчальному році кафедра українознавства зробила новий рішучий крок в опануванні нового напряму своєї навчальної діяльності. Це навчання іноземців-слухачів підготовчого відділення українській мові з метою їх майбутнього здобуття вищої освіти у вишах України. Це була група слухачів з Нігерії, які за надкороткий термін (близько 5 місяців) під керівництвом викладачів О. О. Стадніченко, В. М. Ткачука, О. І. Васильченко змогла опанувати українську мову в межах, достатніх для подальшого навчання, а кафедрою була створена й апробована методика навчання іноземців українській мові.

У березні 2010 року на відзначення 80-літнього ювілею ЗНУ та 20-ліття кафедри українознавства було започатковано проведення студій з писанкарства «Сяйво писанкове», яке викликало інтерес як серед викладачів, так і серед студентів, і було висвітлено багатьма регіональними засобами масової інформації. У 2009 – 2011 н. р. активізувалася видавнича діяльність кафедри. За останній період викладачами кафедри 16 навчальних посібників, двом з яких – «Українська мова професійного спрямування» та «Основи наукових досліджень» – присвоєно гриф МОН.

У 2013 та 2015 рр. кафедрою було проведено Всеукраїнську наукову конференцію «Запорожжя в гуманітарному дискурсі».

Під керівництвом завідувача кафедри українознавства, доцента О. О. Стадніченко з грудня 2014 р. проводиться Всеукраїнський конкурс молодої української поезії та авторської пісні ім. Марини Брацило «Хортицькі дзвони». З 2014 року при кафедрі працює літературна студія імені Марини Брацило, до складу якої входять як студенти ЗНУ, так і літературно обдарована молодь міста Запоріжжя і області.

ВИКЛАДАЦЬКИЙ СКЛАД КАФЕДРИ

Стадніченко Ольга Олександрівна – завідувач кафедри, кандидат філологічних наук, доцент. 1991 року закінчила Запорізький державний університет за спеціальністю «Філолог. Викладач української мови та літератури». 1999 року захистила кандидатську дисертацію на тему «Творчість Петра Ребра в контексті розвитку української літератури 50 – 90-х рр. ХХ ст.». Викладає дисципліни: «Українська мова професійного спрямування», «Сучасна українська література», «Основи наукових досліджень». Має 150 наукових та навчально-методичних публікацій. З 2003 року – завідувач кафедри українознавства.

Бондаренко Володимир Григорович – кандидат історичних наук, доцент. 1990 року закінчив Запорізький державний університет за спеціальністю «Історія. Викладач історії та права». 2006 року захистив кандидатську дисертацію на тему «Вільнокозацький рух на Півдні України (1917 – 1918 рр.)». Викладає дисципліну – «Історія української культури». Має 1 монографію та більше 50 наукових публікацій.

Грозовська Наталя Андріївна – кандидат філологічних наук, доцент. 1988 року закінчила Запорізький державний університет за спеціальністю «Філолог. Викладач української мови та літератури». 1998року захистила кандидатську дисертацію на тему «Термінологія весільного обряду середньонаддніпрянського реґіону (Київська, Полтавська, Черкаська області)». Викладає дисципліну «Українська мова професійного спрямування». Має близько 27 наукових та навчально-методичних публікацій.

Ласкава Юлія Володимирівна - кандидат філологічних наук, старший викладач. 1998 року закінчила Запорізький державний університет за спеціальністю «Філолог. Викладач української мови та літератури». У 2013 році захистила кандидатську дисертацію на тему «Літературно-художня інтерпретація постаті кошового Петра Калнишевського: особливості характеротворення». Викладає дисципліни: «Історія української культури», «Українська мова професійного спрямування». Має 11 наукових та навчально-методичних публікацій.

Процик Ірина Володимирівна – кандидат філологічних наук, старший викладач. 2008 року закінчила Запорізький національний університет за спеціальністю «Філолог. Викладач української мови та літератури». 2011 р. закінчила аспірантуру зі спеціальності 10.01.01 – «українська література». У 2012 році захистила кандидатську дисертацію. Викладає дисципліну «Українська мова професійного спрямування». Має 21 наукову та навчально-методичну публікації.

Стасик Микола Васильович – кандидат філологічних наук, доцент. 1997 року закінчив Запорізький державний університет за спеціальністю «Філолог. Викладач української мови та літератури». 2006 року захистив кандидатську дисертацію на тему “Епічні стильові домінанти художньої прози Уласа Самчука”. Викладає дисципліни «Українська мова професійного спрямування», «Українознавство», «Народознавство». Має більше 50 наукових та навчально-методичних публікацій.

Ткачук Володимир Миколайович – старший викладач. 1990 року закінчив Львівський державний університет за спеціальністю «Філолог. Викладач української мови та літератури». Викладає дисципліну – «Українська мова професійного спрямування». Має 30 наукових та навчально-методичних публікацій.

Шульга Олена Олексіївна – асистент. 2010 року закінчила Запорізький національний університет за спеціальністю «Філолог. Викладач української мови та літератури». Здобувач кафедри українознавства зі спеціальності 10.01.01 – «українська література». Викладає дисципліни: «Українська мова професійного спрямування», «Сучасна українська література». Має 13 наукових та навчально-методичних публікацій.

Склад кафедри українознавства у 2014/2015н.р.

  • Стадніченко Ольга Олександрівна – завідувач кафедри, кандидат філологічних наук, доцент
  • Грозовська Наталя Андріївна – кандидат філологічних наук, доцент
  • Стасик Микола Васильович – кандидат філологічних наук, доцент
  • Бондаренко Володимир Григорович – кандидат історичних наук, доцент
  • Процик Ірина Володимирівна – кандидат філологічних наук, старший викладач
  • Ласкава Юлія Володимирівна - кандидат філологічних наук, старший викладач
  • Ткачук Володимир Миколайович – старший викладач
  • Шульга Олена Олексіївна – асистент
  • Гринькіна Наталія Юріївна – старший лаборант
  • НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНА ТА НАУКОВА ДІЯЛЬНІСТЬ КАФЕДРИ

    Для забезпечення навчального процесу викладачами кафедри видані такі науково-методичні посібники з грифом МОН:

  • Стадніченко О. О., Мацегора І. Л. Основи наукових досліджень та інформаційна культура студентів, ЗНУ, 2013, 200 с.
  • Стасик М. В., Стадніченко О. О., Ткачук В. М., Грозовська Н. А. Українська мова професійного спрямування: терія і практика, ЗНУ, – 2013, – 280 с.
  • Навчальний процес забезпечується навчально-методичними посібниками, методичними рекомендаціями та іншими видами навчально-методичної літератури, виданими викладачами кафедри українознавства. Серед них, зокрема, такі:

  • Грозовська Н. А. Конспект лекцій з курсу «Українська мова професійного спрямування». – Запоріжжя: ЗНУ, 2005. – 90 с.
  • Стасик М. В., Ткачук В. М., Стадніченко О. О. Українська мова професійного спрямування (теорія і практика). Навчальний посібник. – Запоріжжя. – 2008. – 121с.
  • Стасик М. В., Ткачук В. М., Кононенко М. С. Українська мова за професійним спрямуванням. Методичні вказівки та завдання. До практичних занять (для студентів факультету фізичного виховання). – Запоріжжя: ЗНУ, 2012. – 56 с.
  • Стасик М. В., Стадніченко О. О., Процик І. В. Українська мова професійного спрямування: навчально-методичний посібник для студентів факультету іноземної філології. – Запоріжжя : ЗНУ, 2013. – 120 с.
  • Стасик М. В., Стадніченко О. О., Яценко О. О. Українська мова професійного спрямування: навчально-методичний для студентів історичного факультету та напряму «політологія», «соціологія». – Запоріжжя : ЗНУ, 2013. – 120 с.
  • Стасик М. В., Ткачук В. М. Українська мова за професійним спрямуванням: Методичні вказівки до практичних занять для студентів освітньо-кваліфікаційного рівня “бакалавр” напрямів підготовки “Фізичне виховання”, “Здоров’я людини”, “Спорт”, “Організація туристичного обслуговування”. – Запоріжжя: ЗНУ, 2013. – 43 с. (рекомендовано до друку вченою радою ЗНУ протокол № 3 від 29.10.2013).
  • Грозовська Н. А., Гуцал К. А. Українська мова за професійним спрямуванням. Методичні вказівки та завдання до практичних занять для студентів освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр» напряму підготовки «Правознавство». – Запоріжжя. – Лайн, – 2013. – 82 с.
  • Стасик М. В. Методичні рекомендації до курсу «Українознавство» (для студентів філологічного факультету). Запоріжжя. – ЗДУ. – 2004. – 25 с.
  • Стасик М. В. «Народознавство: короткий словник-довідник (для студентів освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр» професійних спрямувань «Українська мова і література», «Мова і література (російська)»). – Запоріжжя, 2014. – 195 с.
  • Стадніченко О. О. Шістдесятництво: витоки, суть, естетичні наслідки: – текст лекції. – Запоріжжя. – ЗДУ. – 2001. – 30 с.
  • Стадніченко О. О. Творчість Ліни Костенко: текст лекції. – Запоріжжя: ЗДУ. – 2001. – 28 с.
  • Стадніченко О. О., Ткачук В. М., Стасик М. В., Ткачук В. М., Хом’як Т. В.Сучасна українська література ХХ – ХХІ ст. Навчальний посібник для студентів факультету іноземної філології та філологічного факультету спеціальності «російська мова та література» денної та заочної форм навчання. – Запоріжжя. – 2010. – 150 с.
  • Стадніченко О. О. Петро Ребро : літературний портрет. – Монографія. - Запоріжжя: «Просвіта», 2012. – 188 с.
  • Стадніченко О. О. Творчість Петра Ребра. – Монографія. – Запоріжжя: ЗДУ, 2002. – 200 с.
  • Стадніченко О. О., Хом’як Т. В. Олександр Стешенко (Літературний портрет) – Монографія. – Запоріжжя: ЗНУ, 2007. – 100 с.
  • Науковий напрям, за яким працює кафедра – «Українська мемуарна та художньо-історична проза кінця ХХ – початку ХХІ століть: еволюція, інтерпретація, поетика».

    На кафедрі українознавства розроблено навчально-методичні комплекси з таких дисциплін: «Українська мова професійного спрямування», «Сучасна українська література», «Основи наукових досліджень та інформаційна культура студентів», «Українознавство», «Народознавство»; «Історія української культури» за вимогами кредитно-модульної системи організації навчального процесу.

    Багато років викладачі кафедри плідно співпрацюють з Малою академією наук. Здавна практикуються науково-методичні семінари з літературного краєзнавства, читацькі конференції та зустрічі з письменниками – П. Вольвачем, П. Ребром, Г. Лютим, Л. Геньбою, О. Абліцовим, А. Лупинос, В. Сироваткою та іншими.

    Викладачі кафедри активно займаються науковою діяльністю. Зокрема, у 2014 – 15 роках взяли участь у таких наукових конференціях:

  • Міжнародна наукова конференція “Тарас Шевченко – володар у царстві духа”, Ужгородський національний університет, 25 лютого 2014 р. (Стадніченко О. О.)
  • V Міжнародний освітній форум «Особистість в єдиному освітньому просторі», Запоріжжя, 7 – 18 квітня 2014 року (Стадніченко О. О.)
  • XІ Міжнародна поетологічна конференція «БІОГРАФІЯ ЯК ТЕКСТ», Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича, 16 – 17 жовтня 2014 року (Стадніченко О. О.)
  • П’ята міжнародна науково-практична Інтернет-конференція “Діалог мов – діалог культур. Україна і світ”, Мюнхен, 30 жовтня – 2 листопада 2014 року (Стадніченко О. О.)
  • Всеукраїнська наукова конференція «Слобожанщина –літературний вимір», Луганський національний університет ім. Т. Г. Шевченка, 21 лютого 2014 р. (Стадніченко О. О.)
  • Всеукраїнської науково-практичної конференції «Феномен шістдесятництва в контексті літератури ХХ століття», Національний університет «Острозька академія», 1 – 2 квітня 2014 (Стадніченко О. О.)
  • Всеукраїнська наукова конференція «Шевченко і наша сучасність», Сімферополь , травень 2014 (Стадніченко О. О.)
  • Запорізькі єврейські читання – 2014, Запоріжжя, ЗНУ, травень 2014 (Стадніченко О. О.)
  • Всеукраїнська науково-теоретична конференція VІІ Довженківські читання:«Олександр Довженко і українська культура: історія, традиції, сучасність», Глухівський НПУ, жовтень 2014 (Стадніченко О. О.)
  • ІІІ Всеукраїнська Загребельнівська наукова конференція «Творчість Павла Загребельного в контексті української та світової літератури», Дніпропетровський НУ, жовтень 2014 (Стадніченко О. О.)
  • Всеукраїнська науково-практична конференція «Василь Симоненко: погляд крізь час і простір», Полтавський національний університет ім. В Короленка, 11 – 12 грудня 2014 (Стадніченко О. О.)
  • Всеукраїнська наукова конференція «Література й історія» 9 – 10 жовтня 2014 року, Запоріжжя (Стадніченко О. О., Стасик М. В., Процик І. В., Ласкава Ю. В., Ткачук В. М., Шульга О. О.)
  • Міжнародна науково-практична конференція «Лінгвокультурний дискурс у парадигмі професійної освіти» 05 березня 2015 року, Київ (Стадніченко О. О., Процик І. В.)
  • V Всеукраїнська наукова конференція «Актуальні проблеми соціально-гуманітарної освіти ХХ – на початку ХХІ століття» м. Дніпропетровськ, 21 березня 2015 р (Бондаренко В. Г.)
  • Запорізькі єврейські читання – 2015, Запоріжжя, ЗНУ, квітень 2015 року (Стадніченко О. О.)
  • Міжнародна науково-практична конференція «Вивчення історії національних меншин в ХХ ст. : від Холокосту до сучасної війни», квітень 2015 року, Дніпропетровськ (Стадніченко О. О.)
  • Науково-практична конференція викладачів, науковців, молодих учених, аспірантів та студентів «Тиждень науки-2015» Запорізький національний технічний університет, 14 – 17 квітня 2015 року (Ласкава Ю. В.)
  • Міжвузівські наукові читання «Літературний процес: проблеми типології та спадкоємності» (20 травня 2015 р., Запорізький національний університет) (Стадніченко О. О., Ласкава Ю. В., Процик І. В., Шульга О. О.)
  • Міжнародна наукова конференція «Аналіз та інтерпретація тексту у світлі сучасних методологій» (28 – 30 червня 2015 р., Луцьк). (Стадніченко О. О., Ласкава Ю. В., Процик І. В., Шульга О. О.)
  • Сімферополь Шевченко і сучасність (Стадніченко О. О.)
  • Всеукраїнська наукова конференція «Йшла не тільки з духом часу, але перед ним», присвячену 160-річчю від дня народження Наталії Кобринської (05 червня 2015 р. м. Болехів) (Стадніченко О. О.)
  • V Всеукраїнська наукова конференції з міжнародною участю «Актуальні проблеми соціально-гуманітарної освіти ХХ – на початку ХХІ століття». (м. Дніпропетровськ, 28 серпня 2015 р.) (Бондаренко В. Г.)
  • Міжнародна наукова конференція «Над берегами вічної ріки»: темпоральний вимір літератури 24 – 25 версеня 2015 р. Бердянський державний педагогічний університет (Стадніченко О. О.)
  • Всеукраїнська наукова конференція «Запоріжжя в гуманітарному дискурсі» 8 – 9 жовтня 2015року (Запорізький національний університет) (Стадніченко О. О., Стасик М. В., Ласкава Ю. В., Процик І. В., Шульга О. О.)
  • ІХ Міжнародні Чичерінські читання «Світова література у літературознавчому дискурсі ХХІ століття» 15 – 16 жовтня 2015р. (Львівський національний університет ім. І. Франка) (Стадніченко О. О., Ласкава Ю. В., Процик І. В., Шульга О. О.)
  • ІІ Міжнародна науково-теоретична конференція «ЛІТЕРАТУРИ СВІТУ: ПОЕТИКА, МЕНТАЛЬНІСТЬ І ДУХОВНІСТЬ 9 жовтня 2015 року ДВНЗ «Криворізький національний університет» (Стадніченко О.О., Ласкава Ю.В.)
  • ІV Міжнародна науково-практична конференція “Діалог мов – діалог культур», Мюнхен, 1 – 3 листопада 2015 року (Стадніченко О. О.)
  • Міжнародна науково-практична конференція «Місце суспільних наук у системі сучасного гуманітарного знання ХХІ століття» м. Київ, 18 – 19 грудня 2015 р. (Бондаренко В. Г.)
  • Викладачі кафедри постійно публікують результати своїх наукових досліджень у фахових та науково-популярних виданнях.

  • Стадніченко О. О Інтерпретація проблеми розвитку української державності в публіцистиці Павла Загребельного (2000-х рр.) // Таїни художнього тексту : Зб. наук пр. – Д. : Пороги, 2010. – Вип. 10 . – С. 59 – 67.
  • Стадніченко О. О. «Без ретуші і гриму»: автопортрет шістдесятництва в українській мемуаристиці кінця ХХ – початку ХХІ століття»// «Діалог мов – діалог культур. Україна і світ», Збірник наукових праць. – Мюнхен, 2014, С. 433 – 446.
  • Стадніченко О. О. «Холодне небо Півночі» Євгена Іваничука : автобіографічно-мемуарний дискурс // Вісник Луганського національного університету ім. Тараса Шевченка. – 2013. – № 22(281), листопад – С. 185 – 193.
  • Стадніченко О. О. Щоденник «Лінія життя» Л. Танюка : 1960 – 1980-ті роки в особах і подіях «без табу» // Вісник ЗНУ: Серія: Філологічні науки. – Запоріжжя, 2013. – №1. – С. 38 – 43.
  • Стадніченко О. О. Тарас Шевченко в українській мемуаристиці кінця ХХ – початку ХХІ століття // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія: Філологія. – 2014. – № 1. – С. 223 – 226.
  • Стадніченко О. О. Автопортрет шістдесятництва в сучасній українській мемуаристиці (на мат. книги спогадів Л. Кореневича «Як по струні безодню…») // Наукові записки Національного університету «Острозька Академія». Серія «Філологічна», Випуск 41, 2014. – С.157 – 162.
  • Стадніченко О. О. Рецепція постаті Олеся Гончара в щоденнику «Лінія життя» Л. Танюка // Вісник Луганського національного університету ім. Тараса Шевченка. – 2014. – № 1(284), січень – С. 58 – 67.
  • Стадніченко О. О. Рецепція постатей письменників у щоденнику «Лінія життя» Л.Танюка. // Вісник ЗНУ: Серія: Філологічні науки. – Запоріжжя, 2013. – № 2. – С. 111 – 115.
  • Стадніченко О. О. Творчість Петра Ребра в контексті літературного краєзнавства Запоріжжя // Музейний вісник. – Науково-теоретичний щорічник. – 2014. – Випуск 15. – С. 135 – 143.
  • Стадніченко О. О. «Спомини в біографії» Богдана Бойчука як жанровий різновид біографії» // «Біографія як текст «Матеріали ХІ Міжнародної поетико логічної конференції (16 – 17 жовтня 2014 року), Чернівці, 2014. – С. 104 – 105.
  • Стадніченко О. О. Рецепція Тараса Шевченка в українській мемуаристиці кінця ХХ – початку ХХІ століть. – V Міжнародна наукова Інтернет-конференція з україністики «Діалог мов – діалог культур. Україна і світ» : Мюнхен, 2014, С. 320 –331.
  • Стадніченко О. О. «Кобзар» – це суцільна розмова з Богом…» (Геній Тараса Шевченка в «Щоденнику» Олеся Гончара) // Матеріали IV Міжнародної науково-практичної конференції (22-23 травня 2014), Сімферополь, 2014 – С. 138 – 144.
  • Стадніченко О. О. Рецензія на монографію докторанта кафедри теорії літератури і компаративістики Луганського національного університету ім. Тараса Шевченка Черкашиної Тетяни Юріївни «Мемуарно-автобіографічної прози ХХ століття: українська візія (Харків: Факт,2014) // Вісник ЗНУ: Серія: Філологічні науки. – Запоріжжя, 2014. – № 2. – С. 412 – 419.
  • STADNICHENKO O. O. PERCEPTION OF OLES HONCHAR’S PERSONALITY IN LES TANIUK’S DIARY «LIFE LINE» // Вісник ЗНУ : Серія: Філологічні науки. – Запоріжжя, 2015. – № 1. – С. 263 – 268.
  • Стадніченко О. О. Категорія часу в мемуарах Романа Іваничука «Благослови, душе моя, Господа» // «Над берегами вічної ріки»: темпоральний вимір літератури: Матеріали Міжнародної наукової конференції (24 – 25 вересня 2015 р. – Бердянськ: ФО-П Ткачук О. В., 2015. – С. 147 – 149.
  • Стадніченко О. О. Рецепція духовності та антидуховності в епоху шістдесятництва в мемуарах «Як по струні безодню…» Леоніда Кореневича // Література світу: поетика, ментальність і духовність / Збірник наукових праць. – Кривий Ріг, 2015. – С. 335 – 345.
  • Стадніченко О. О. “Умирають майстри, залишаючи спогад, як рану…»( слово на спомин про Ігоря Купріянова) //Хортиця. – Українсько-російський літературно-художній та громадсько-політичний часопис Запорізького краю.- 2015, № 6. – С.158-168.
  • Стадніченко О. О. Художній час та художній простір у мемуарах українських письменників (на прикладі спогадів Р.Іваничука «Благослови, душе моя, Господа...») // VІ Міжнародна наукова Інтернет-конференція з україністики «Діалог мов – діалог культур. Україна і світ», –Мюнхен, 2015. – С. 328 – 338.
  • Стасик М. В. Епічна модель світу в романі У.Самчука «Марія» Вісник ЗНУ. Збірник наукових праць. Філологічні науки. – Запоріжжя: ЗНУ, 2014. – № 1. – 298 с. – С.104 – 109.
  • Стасик М. В. Народні традиції в художній інтерпретації Григора Тютюнника (на прикладі оповідання «Оддавали Катрю») Наукові записки Бердянського державного педагогічного університету. Філологічні науки : [зб. наук. ст.] / [гол. ред. В. А. Зарва]. – Бердянськ : ФО–П Ткачук О. В., 2014. – Вип. ІV. – 360 с. – С. 287 – 294.
  • Ткачук В. М. Поетика серця у творчості Л. Геньби // Вісник ЗНУ. Збірник наукових праць. Філологічні науки. – Запоріжжя: ЗНУ, 2013. – № 3. – 286 с. – С. 172 – 176.
  • Процик І. В. Психологізм і символіка оповідань О. Кобилянської // Науковий вісник Чернівецького університету «Слов’янська філологія». – Вип. 697 – 699. – Чернівці : ЧНУ, 2013. – С. 127 – 131.
  • Процик І. В. Вплив філософії Сходу і парць В.Соловйова на творчість М. Ореста // Літератури світу: поетика, ментальність і духовність : Зб. Наук. праць. – Вип. 3.. – Кривий Ріг : Криворізький педагогічний інститут ДВНЗ «Криворізький національний університет», 2014. – С. 221 – 232.
  • Ласкава Ю. В. Останні символи духовності козацької державності – гетьман Кирило Розумовський і кошовий Петро Калнишевський // Літератури світу: поетика, ментальність і духовність. Збірник наукових праць. – Кривий Ріг, 2015. – Вип.6. – С. 329 – 335.
  • Шульга О. О. Особливості характеротворення жіночих образів у романі І. Ле «Хмельницький // Вісник ЗНУ: Серія: Філологічні науки. – Запоріжжя, 2015. – № 1. – С. 338 – 344.
  • Бондаренко В. Г. Участь вільнокозацьких формувань Єлизаветградщини в Армії УНР у 1919 – 1920 рр. // Сучасні соціально-гуманітарні дискурси. Матеріали V всеукраїнської наукової конференції м. Дніпропетровськ, 21 березня 2015 р.) : у 5-х частинах. – Д. : ТОВ «Інновація», 2015. – Ч. 4. – 164 с. – С. 67 – 68.
  • Бондаренко В. Г. Роль парамілітарних формувань у новітній історії України // Актуальні проблеми соціально-гуманітарних наук. Матер. V всеукр. наук. конфер. з міжнар. участю. (м. Дніпропетровськ, 28 серпня 2015 р.): у 2- х частинах. – Д. : ТОВ «Інновація», 2015. – Ч. 1. – 152 с. – С. 139 – 142.
  • Бондаренко В. Г. // Відносини української вільнокозацької еміграції та самостійницьких козацьких організацій Дону, Кубані і Тереку у 1929 – 1939 рр.// Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету
  • імені Володимира Гнатюка. Серія: Історія / За заг. ред. проф. І. С. Зуляка. – Тернопіль: Вид-во ТНПУ ім. В. Гнатюка, 2015. – Вип. 2. – Ч. 2. – 215 с. – С. 129 – 133.
  • 04.03.2016 10:49
    Календар подій

    Це цікаво:

    Радио Університет Студентський портал Пороги

    © 2012 ЗНУ Запорізький національний університет, 69600, м. Запоріжжя, вул. Жуковського, 66, тел./факс +38 (061)228-75-08
    Адреса електронної пошти веб-майстра webmaster@znu.edu.ua