Запорізький національний університет

Офіційний сайт Нова версія
/ Головна сторінка ЗНУ / Університет / Факультети / Біологічний факультет / Наукова діяльність / Регіональний навчально-науково-виробничий центр «Екологія» / Річний звіт за 2010 рік  

Річний звіт за 2010 рік

Звіт про результати роботи та перспективи діяльності Регіонального навчально-науково-виробничого центру «Екологія» за період 2008–2010 р.р.

1. У відповідності до плану розвитку центру та пріоритетних напрямків збереження навколишнього середовища визначених «Обласною програмою охорони довкілля, раціонального використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки» вирішувалось декілька задач:

1.1 В галузі екологічного виховання та освіти населення

З метою формування екологічної культури особистості. Формування системи інтелектуальних та практичних знань, виховання потреби участі особистості в діяльності із вивчення і охорони природи, пропаганди екологічних знань проведено ряд заходів, а саме:

В листопаді 2008 року в рамках співпраці з регіональним молодіжним еколого-краєзнавчим Центром «Сварог» та Запорізькою міською державною адміністрацією до Міжнародного дня студента проведено фотоконкурс «Запоріжжя – край патріотів». У фотоконкурсі взяли участь студенти Запорізьких навчальних закладів та робітнича молодь небайдужа до екологічних проблем регіону. Всі учасники були відзначені дипломами учасників фотоконкурсу.

У липні–вересні 2009 р. проводилась робота з підготовки до проведення ІІ Міжнародної конференції «Сучасні проблеми біології, екології та хімії». Так, надіслано листи підприємствам членам Комплексу «Екологія» та Національному заповіднику «Хортиця» з пропозиціями участі в організації проведення конференції. За результатами проведеної роботи отримано спонсорську допомогу від Центрального інституту механізації тваринництва УААН. Проводилась робота з організації і проведення пленарного та секційних засідань конференції.

1 квітня 2010 р. було проведено Круглий стіл з проблем екології Запорізького регіону присвячений Дню біологічного факультету. У роботі приймали участь близько 20 запрошених представників різних організацій, в тому числі міського та обласного управління екології, екологічної інспекції, члени Комплексу «Екологія», представники Національного заповідника «Хортиця», працівники біологічного факультету, студенти.

8 квітня 2010 року на базі РННВЦ «Екологія» Запорізьким телеканалом «Алекс» зроблено відеоматеріал з проведення лабораторної роботи по визначенню вмісту нітратів у зразках ранньої овочевої продукції, яка була показана в програмі «Вдала покупка» і надалі буде використовуватися у навчальному процесі, як навчально-методична розробка. Найближчим часом планується проведення відеолабораторної роботи з визначення якості питної води.

1.2 В галузі збереження та раціонального використання водних ресурсів.

Для поліпшення екологічного стану басейну р. Дніпро та удосконалення водозабезпечення проведено токсикологічні дослідження технічної води та промислових стоків ВАТ «Мотор Січ» згідно господарчого договору за темою № 7/09. Надано практичні рекомендації з використання оборотної і повторно-послідовно використаної води на рівні 90 – 92% загального обсягу води, що споживається ВАТ «Мотор Січ».

Моніторинг техногенно-забруднених екосистем Каховського водосховища за гідробіологічними та токсикологічними показниками. Матеріали опубліковані в 21 науковій праці.

В червні-вересні 2010 року проведено гідрохімічні та токсикологічні дослідження води з визначення фактичних рівнів токсичності ставків ПП «Аграр» в с. Мала Білозірка. Встановлено причини масової загибелі риб, надано практичні рекомендації. Проблема була повністю вирішена та ліквідована.

В межах виконання дипломних робіт проведено гідроекологічні дослідження на річці Мокра Московка. За результатами досліджень студенти виступили з доповідями та прийняли участь в роботі конференцій, які проходили в містах Житомир та Донецьк.

Для створення умов розвитку екологічного туризму за результатами виконання гранту Президента України, метою якого був пошук заходів покращення санітарно–епідеміологічної та екологічної ситуації рекреаційних зон Приазов’я для поліпшення безпечного туристичного відпочинку, розроблено методичні рекомендації для ідентифікації сезонних лихоманок з невиявленою етіологією і їх профілактики, а також екологічного стану прибережних акваторій використовуючи паразитичні угруповання в якості індикаторів змін стану навколишнього середовища; проведено інформаційно - освітні заходи серед населення регіону про необхідність профілактичних заходів із застереження зараження інфекційними хворобами та наслідків антропогенних дій на природні екосистеми зон відпочинку.

1.3 В галузі збереження біологічних ресурсів

З метою проведення мисливського впорядкування угідь Запорізької області в 2007 році закінчено проект організації та розвитку мисливського господарства «Малокатеринівського мисливсько-рибальсього господарства» Товариства військових мисливців та рибалок Збройних сил України

В 2009 році проводились роботи з розселення оленя та лані в плавневій частині о. Хортиця

Виконувались науково-дослідні роботи з оздоровлення населення області, сільськогосподарських та диких тварин методами гірудотерапии.

2. Основні науково-практичні досягнення ННДЛ.

2.1 Навчально-науково-дослідна лабораторія біоіндикації та біоекології проводила дослідження стану води малих річок басейну верхів’я Каховського водосховища за хімічними, токсикологічними та гідробіологічними показниками; питної води та технічних вод м. Запоріжжя.

В липні 2008 року лабораторію було атестовано, відповідне свідоцтво видано Запорізьким регіональним державним центром стандартизації, метрології та сертифікації до 10.07.2011 року, яке засвідчує, що лабораторія відповідає критеріям атестації й атестована на проведення вимірювань по 16 показникам.

Виконано токсикологічні дослідження технічної води та промислових стоків ВАТ «Мотор Січ» згідно господарчого договору за темою № 7/09 «Проведення досліджень з визначення фактичних рівнів токсичності стічних вод у відповідності з КНД 211.1.4.055-97» на суму 4800 грн. В 2010/2011 р.р. в продовження цієї тематики заплановано укладення договору на суму близько 50 тис. грн. З ТОВ «Екопом» укладено договір на тему «Проведення досліджень по визначенню фактичних рівнів токсичності стічних вод у відповідності з КНД 211.1.4.055-97» визначення гострої летальної токсичності на ракоподібних» – на суму 13920 грн. З 04.01.2010 р. переведено в договір про співпрацю через економічні негаразди ТОВ «Екопом».

Наразі лабораторія виконує токсикологічні дослідження води ставків з визначення фактичних рівнів токсичності води ПП «Аграр».

Лабораторією розроблено та узгоджено з НДС тарифи на платні послуги аналізів води.

На базі лабораторії виконано 2 стипендіальні роботи при підтримці Фонду Віктора Пінчука «ЗАВТРА. UА» студентів 4 курсу у 2009 р. Дударєвої Наталії та у 2010 році Чубаса Євгена. А також виконано 68 студентських наукових робіт, з них 18 курсових, 24 випускних, 26 дипломних та магістерських робіт.

Лабораторія активно використовується для проведення навчальної, виробничої, науково-дослідної, переддипломної практики студентів І-V курсів з напряму підготовки 0708 – «Екологія, охорона навколишнього середовища та збалансоване природокористування» та навчальної практики студентів III курсу напряму 0703 – «Хімія» шляхом надання матеріально-технічної бази для навчально-методичного забезпечення курсів та спецкурсів, проведення лабораторних і практичних робіт з курсів: «Екологічна стандартизація і сертифікація», «Методи вимірювання параметрів навколишнього середовища», «Моніторинг довкілля», «Водопостачання та поліпшення якості води», «Хімічний аналіз якості води», «Техноекологія», «Фактори забруднення навколишнього середовища», «Хімічний захист рослин», «Мікробіологія», «Біофізика» «Хімія харчових речовин», «Екологічна безпека сільськогосподарської продукції».

За результатами науково-дослідної роботи було отримано 1 патент на винахід, підготовлено та опубліковано 21 наукову працю у співавторстві співробітників лабораторії та студентів.

2.2 Навчально-науково-дослідною лабораторією біотехнології фізіологічно-активних речовин велися роботи зі створення біорегуляторів широкого спектру дії на основі хінолінів та їх аналогів; проведення віртуального скринінгу синтезованих сполук; дослідження перспективних біологічних властивостей та первинних доклінічних досліджень. У 2008 р. на базі лабораторії виконано держбюджетну тему 6/06 на суму 87,5 тис. грн. З 01.2009 року виконується держбюджетна тема 6/09 з біотехнології фізіологічно активних речовин «Синтез біологічно-активних речовин на основі гетерилгідрозил біогенних оксикислот» на суму 61 тис. грн. На базі лабораторії виконано стипендіальну роботу асистента Генчевої В.І. за підтримки Кабінету Міністрів України.

Створено віртуальну бібліотеку 200 оригінальних сполук. Синтезовано 50 нових оригінальних сполук, що невідомі у світовій практиці, і володіють певними видами біодії.

На базі лабораторії виконуються кандидатські дисертацій за спеціальності 02.00.10 – “Біоорганічна хімія”. За звітний період виконано та захищено 2 кандидатські дисертації. Підготовлено до захисту 2 канд. дисертації.

На даний час в лабораторії виконують дисертаційні роботи 3 аспіранти денної форми навчання та проводиться 1 пошукова докторська дисертація.

На базі лабораторії виконано курсові (25), випускні (17), дипломні (15) та магістерські (8) роботи. В лабораторії проводяться лабораторні роботи з дисциплін «Фізико-хімічні методи аналізу в біології та хімії», «Хімія лікарських засобів», «Елементорганічні сполуки», «Біологічно-активні сполуки» та ін.

За звітний період отримано 4 патенти, опубліковано 34 тези та 15 статей у фахових наукових виданнях, 10 навчально-методичний посібників з них 1 з грифом МОН.

2.3 Навчально-науково-дослідною лабораторією клітинної та організменної біотехнології виконувалися роботи з вдосконалення біотехнології медичної п’явки та красного каліфорнійського хробака. Вперше отримано від МОЗ України ТУ на вирощування медичної п’явки в умовах лабораторії.

Виконується держбюджетна тема 7/09 МОЗ України «Біотехнологія перспективних кільчеців з визначення імунотропної дії їх біологічно-активних речовин розробленими новітніми імуногенезними методами» бюджетом в 69,3 тис. грн.

Протягом року виконано госпдоговірну тему 1/09 на суму 6 тис. грн., та виконується госпдоговірна тема на суму 4 тис. грн.

На базі лабораторії виконано 31 студентську наукову роботу. НА базі лабораторії проходить «Великий практикум з імунології», «Біотехнологія» та ін.

Результати досліджень викладено в 22 наукових роботах, серед яких 13 тез доповідей на конференціях та 9 фахових публікацій. Отримано 1 патент на винахід.

2.4 Госпрозрахунковою науково-дослідною лабораторією біоресурсів навколишнього природного середовища виконувалися роботи з упорядкування мисливських угідь користувачів різних форм власності та складання Проектів організації і розвитку мисливських господарств в яких визначалися науково обґрунтовані напрямки ведення мисливського господарства, шляхи та заходи, що забезпечують вирішення господарством завдань з раціонального використання мисливських угідь, мисливського фонду, а також їх охорону.

Протягом 2009–2010 років було завершено роботи по 7 госпрозрахунковим темам на загальну суму 48 210 грн. У 2010 р. виконується 9 госпрозрахункових тем на загальну суму 74 738 грн.

На базі лабораторії виконано курсові (18), випускні (21), дипломні та магістерські роботи (15), захищено одну кандидатську та докторську дисертації, виконується 3 кандидатські та одна докторська дисертація. На базі лабораторії проводяться наступні курси та спецкурси: «Типологія мисливських угідь», «Мисливське упорядкування», «Дичорозведення» та ін. За результатами роботи опубліковано 26 наукових праць, з них 19 тез доповідей та 7 фахових публікацій.

Всього РННВЦ «Екологія» було підготовлено та подано 42 заявки на участь у виконанні науково-дослідних робіт, з них успішними виявилися 24 проекти на загальну суму 407 тис. грн, у 2010–2011 р.р. планується підготовка 14 проектів.

Центром виконано грант Президента України для обдарованої молоді на 2009 рік за темою «Санітарно-епідеміологічний стан північного Приазов’я на суму 40 тис. грн., та подано 9 запитів на фінансування наукових робіт.

Проводиться постійний пошук грантів як національних так і міжнародних. Так у 2008 році було підготовлено та подано заявку до фонду Марі Кюрі за темою „Паразити як індикатори стану навколишнього середовища”. Ведеться листування з Університетом Валенсія стосовно розробки сумісного проекту на конкурс програм Марі Кюрі, та сьомої рамкової програми ЕС за підпрограмою „Співробітництво”.

За звітний період на базі центру захищено 3 кандидатські роботи та 1 докторська, наразі готуються 10 кандидатських та 4 докторських, виконано 218 студентських робіт, з яких 6 були переможцями конкурсів, або отримали винагороди. Опубліковано 138 наукових робіт, з них 36 у фахових виданнях, отримано 6 заявок на винахід.

Від благодійного фонду «Олександрівськ» Центром отримано декілька аналітичних приладів, монтаж та налаштування яких проводилося в 2009 році. У червні 2010 р. закінчено пуско-налагоджувальні роботи з введення в експлуатацію атомно-абсорбційного спектрофотометру «Сатурн ЗП». Та отримано свідоцтво про повірку приладу.

Начальник РННВЦ «Екологія» В.Л. Сарабєєв

05.11.2013 15:39
Календар подій

Це цікаво:

Радио Університет Студентський портал Пороги

© 2012 ЗНУ Запорізький національний університет, 69600, м. Запоріжжя, вул. Жуковського, 66, тел./факс +38 (061)228-75-08
Адреса електронної пошти веб-майстра webmaster@znu.edu.ua