Запорізький національний університет

Офіційний сайт Нова версія
/ Головна сторінка ЗНУ / Університет / Факультети / Біологічний факультет / Графік навчального процесу та розклад занять / Заочна форма навчання / Кафедра імунології та біохімії  

Кафедра імунології та біохімії

Кафедра імунології та біохімії була заснована у 1992 році. Першим завідуючим кафедри була д.ф.н., проф. Омельянчик Л.О (1992-2001). У різні роки кафедру очолювали д.б.н., проф. Лях В.О. (2001-2003 рр.), д.м.н., проф. Фролов О.К. (2003-2005 рр.) та д.б.н., проф. Колісник Н.В. На сьогодні завідувачем кафедри є к.б.н, доцент Копійка В.В.

Наші дисципліни

На сьогоднішній день співробітники кафедри забезпечують викладання навчальних дисциплін: «Основи імунології», «Загальна цитологія», «Гістологія», «Молекулярна біологія», «Біотехнологія», «Рослини в медицині», «Біоенергетика та ензимологія», «Молекулярно-клітинні механізми гормональної і цитокінової регуляції», «Біохімія вітамінів, гормонів та цитокінів», «Вибрані розділи цитології, гістології та імунології», «Біохімія лікарських рослин», «Рослинні феноли», «Молекулярно-клітинні механізми імуногенезу», «Лабораторні тварини і техніка біологічного експерименту», «Основи генетики людини та імуногенетики», «Методи лабораторної (клінічної) імунології», «Основи клінічної біохімії», «Філогенетичні та онтогенетичні механізми імуногенезу», «Оцінка біологічної активності речовин синтетичного та рослинного походження», «Якісний та кількісний аналіз сировини, харчових продуктів і води на забруднення токсичними речовинами», «Сучасні методи та методики викладання біології та хімії», «Картографічні методи в екології», «Організація управління в екологічній діяльності», «Екологія людини», «Рекреаційні ресурси та курортологія», «Управління екологічною безпекою ядерної енергетики». Дисципліни забезпечені навчально-методичними комплексами у друкованому та електронному вигляді, посібниками, презентаційними матеріалами, розміщеними на сайті ЗНУ.

Колектив кафедри

На даний час кадровий склад кафедри складають: зав. каф. к.б.н., доц. Копійка В.В., д.б.н., проф. Колісник Н.В., проф., д.м.н. Фролов О.К., д.б.н., доц. Єщенко Ю.В., к.б.н., доц. Новосад Н.В., к.б.н., доц. Федотов Є.Р.,  асистент Литвиненко Р.О. та ст. лаб. Клімова Г.В. Кадровий склад кафедри формувався поступово, за рахунок підвищення кваліфікації штатних працівників через навчання у аспірантурі. Кандидатські дисертації захистили наступні працівники кафедри: Новосад Н.В. (1998 р.), Копійка В.В. (2005 р.), Федотов Є.Р. (2005 р.) Співробітники кафедри підвищують рівень своєї професійної та педагогічної майстерності на базі провідних вітчизняних ВНЗ та наукових установ. На кафедрі відкрита аспірантура за спеціальністю 03.00.09 — «імунологія» (денна і заочна форма навчання).

Наші публікації

Викладачі кафедри є авторами навчальних посібників, які використовуються у навчальному процесі:

  1. Н.В. Колісник., Л.О. Омельянчик. Біоенергетика та ензимологія. Навчальний посібник для студентів третього курсу біологічного факультету денної та заочної форм навчання. — Запоріжжя: ЗНУ, 2008. — 118с.
  2. Л.О. Омельянчик, Н.В. Колісник. Молекулярні механізми гормональної та цитокінової регуляції. Навчальний посібник для студентів третього курсу біологічного факультету. — Запоріжжя: ЗНУ, 2009. — 118 с.
  3. Н.В. Колісник, Л.О. Омельянчик. Методи лабораторної імунології. Навчальний посібник для спеціалістів і магістрів біологічного факультету. — Запоріжжя: ЗНУ, 2010. — 116 с
  4. Фролов О. К., Копійка В. В., Федотов Є. Р. Навчально-методичний посібник з курсу «Основи імунології» (для студентів біологічного факультету денної та заочної форм навчання). — Запоріжжя: ЗНУ, 2007.- 84 с.
  5. Копійка В. В. Рекреаційні ресурси та курортологія: Методичні вказівки до практичних занять для студентів біологічного факультету спеціальності «Екологія та охорона навколишнього середовища». — Запоріжжя: ЗНУ, 2007.- 42 с.
  6. Фролов О. К., Копійка В. В., Федотов Є. Р. Навчально-методичний посібник з великого практикуму по імунології «Методологія імунної системи ссавців» (з грифом МОН України). — Запоріжжя, 2011.
  7. Копійка В. В., Фролов О. К., Федотов Є. Р. Біохімія та імунологія: методичні рекомендації до навчальної практики для студентів біологічного факультету освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр». — Запоріжжя: ЗНУ, 2011. — 40 с.
  8. Фролов О. К., Копійка В. В., Федотов Є. Р., Сіліна Т. М. Медична генетика, імуногенетика та еволюційна імунологія: методичні вказівки до великого практикуму для студентів біологічного факультету освітньо-кваліфікаційного рівня «спеціаліст», «магістр». — Запоріжжя: ЗНУ, 2011. — 56 с.
  9. Фролов О. К. Загальна цитологія: конспект лекцій для студентів біологічного факультету освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр». — Запоріжжя: ЗНУ, 2011. — 56 с.
  10. Новосад Н.В. Лабораторні тварини і техніка біологічного експерименту: Навчально-методичний посібник для студентів біологічного факультету денного та заочного відділень. (Напрям підготовки «Біологія»). — Запоріжжя: ЗНУ, 2011. — 86 с.
  11. Новосад Н.В. Екологічна біохімія: Навчальний посібник для студентів біологічного факультету денної форми навчання спеціальності «Екологія та охорона навколишнього середовища». — Запоріжжя: ЗНУ, 2006. — 110 с.
  12. Новосад Н.В., Копійка В. В., Малько М. М., Домбровський К. О. Курсова, кваліфікаційна та дипломні роботи. Навчальний посібник до написання та основні вимоги до оформлення: Навчальний посібник для студентів біологічного факультету денної та заочної форм навчання спеціальності 6.070400, 7.070402 та 8.070402 «Біологія». — Запоріжжя: ЗНУ, 2007.- 83 с.

На базі кафедри діє навчально-науково-дослідна лабораторія клітинної та організменної біотехнології та проблемні лабораторії: імунології клітинних популяцій, люмінісцентна лабораторія, лабораторія цитології та гістології, а також спеціалізовані аудиторії з біохімії, імунології та цитології.

Напрями наукової роботи кафедри

  • Розробка і впровадження імуногенезних методів аналізу стану імунітету у людини та інших ссавців.
  • Біотехнологія перспективних еукаріот — продуцентів біологічно активних речовин.
  • Шляхи та механізми адаптації людини в умовах дії важкого техногенного навантаження; молекулярно-клітинні механізми захворювань людини різного генезу.

До наукових досліджень кафедри залучаються студенти та магістри.

На кафедрі діють дві наукові школи, які очолюють проф. Колісник Н,В та проф. О.К Фролов.

Основні досягнення школи проф. Н.В. Колісник:

обґрунтовано положення про те, що алгоритм самоорганізації біоритмів людини в природному й антропогенному середовищі перебування, різний; знову придбані (фенотипічні) якості біоритмів людини можуть транслюватися в наступних поколіннях. Багаторічними дослідженнями імунного статусу людини встановлено, що імунна система практично здорових жителів Запорізького промислового регіону знаходиться в стані напруги. Це означає, що будь-які додаткові навантаження на імунну систему (бактерії, віруси, викиди промислових підприємств) здатні викликати дисфункцію в роботі її клітинної та гуморальної ланок уродженого й адаптивного імунітету. Прояв останнього — часті рецидивуючі бактеріальні, вірусні інфекції й алергійні та злоякісні захворювання усіх вікових груп мешканців міста й області. За темою НДР отримані 10 патенти на корисну модель.

Основні досягнення школи проф. О.К. Фролова.

Під керівництвом проф. Фролова досліджується імунотропна дія біологічно-активних речовин природного походження та імунопатогенез захворювань людини.

Встановлено, що природні біологічно активні речовини з рослин, грибів та медичних п’явок мають імуномодулюючу дію. Вони здатні «настроїти» імунну систему, «підбудувати» її ланки, усунути дисфункцію і забезпечити повноцінний імунний захист організму від інфекції й алергенів та ауто антигенів.

За темою НДР захищено 3 кандидатські дисертації, виконується одна докторська та кандидатська дисертація, отримано 6 патентів на корисну модель.

Випускники кафедри працюють викладачами у вищих навчальних закладах України та далекого зарубіжжя. Багато випускників спеціалізації працюють вчителями біології та хімії у ліцеях та гімназіях м. Запоріжжя, Запорізької та інших областей України. Значна частина наших випускників — це лікарі-лаборанти, лаборанти з вищою освітою практично всіх клініко-діагностичних лабораторій лікувальних закладів м. Запоріжжя. Деякі з них очолюють діагностичні та аналітичні лабораторії на підприємствах міста, інші працюють старшими лаборантами та лаборантами на кафедрах медичного університету та медичної академії післядипломної освіти.

За підсумками впровадженого у ЗНУ рейтингу кафедра у 2009 розі зайняла 3 місце у ЗНУ.

нКопійка Віра Вікторівна, завідувач кафедри

Кандидат біологічних наук, доцент — народилась 22 жовтня 1973 р. у м. Світловодськ Кіровоградської області.

У 1997 році закінчила біологічний факультет Запорізького державного університету за спеціальністю «Біологія».

У 1997-1998 р. р. навчалась у магістратурі Запорізького державного університету за спеціальністю «Біологія» та працювала старшим лаборантом кафедри ботаніки та екології, у 1998-1999 р. р. — лаборант, старший лаборант кафедри біохімії та імунології з курсом хімії, у 2000 — 2005 р. р. — асистент кафедри імунології та біохімії Запорізького національного університету.

У 2005 р. захистила дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук на тему «Характеристика активованих лімфоцитів у експерименті та клініці» за спеціальністю «імунологія — 03.00.09» у спеціалізованій вченій раді Київського національного університету ім. Тараса Шевченка.

З 2005-2006 р. р. старший викладач, з жовтня 2006 р. — в. о. доцента, а з 2009 р. — доцент кафедри імунології та біохімії Запорізького національного університету, з листопада 2012 р. - в.о. завкаф. імунології та біохімії ЗНУ.

З 2009 р. призначена заступником декана біологічного факультета з наукової роботи.

За період роботи в ЗНУ має 7 начально-методичних видань та 78 наукових публікацій, з них 23 статті, 47 тез, 2 інформаційних листа, 6 патентів на винахід та корисну модель. Основний науковий напрямок: імунологія клітинних популяцій, дослідженя імунотропної дії біологічно активних речовин природного походження. З червня 2013 - зав. каф. імунології та біохімії.

нКолісник Надія Василівна

Доктор біологічних наук, професор — народилася 14 вересня 1935 р. в Курській обл. (Росія).

У 1960 р. закінчила Хабаровський медичний інститут. Навчалася в цільовій аспірантурі при кафедрі неорганічної та аналітичної хімії Ленінградського санітарно-гігієнічного інституту з 1960 по 1963 рр.

У 1965 р. захистила кандидатську дисертацію на тему: «Сравнение каталитических свойств тромбина и коагулазы золотистого стафилококка».

Працювала асистентом кафедри неорганічної хімії Хабаровського медичного інституту; асистентом кафедри аналітичної й біологічної хімії Запорізького медичного інституту; зав. лабораторії біохімії у Всесоюзному науково-дослідному інституті ветеринарної ентомології та арахнології ВАСГНІЛ; зав. кафедри біохімії та гігієни Дніпропетровського інституту фізичної культури; зав. кафедри клінічної та лабораторної діагностики Запорізького державного інституту вдосконалення лікарів; професором, зав. кафедри імунології та біохімії Запорізького національного університету. В 1980 р. в Ленінградському університеті захистила докторську дисертацію на тему: «Активность ключевых ферментов пентозофосфатного пути в печени в норме и напряжении организма (экспериментальное исследование)» зі спеціальності «Біохімія людини та тварин».

Підготувала одного кандидата й одного доктора наук. Автор 155 наукових публікацій, 3-х посібників, 10 патентів на корисну модель. Нагороджена медаллю «Отличник здравоохранения СССР». Голова товариства лікарів-лаборантів Запорізького відділення Всесоюзного, а потім Українського товариства (1986-2002). З 1992 по 2002 рр. працювала головним лікарем-лаборантом Управління охорони здоров’я Запорізької області.

kФролов Олександр Кирилович

Доктор медичних наук, професор — народився 22 грудня 1941 р. у м. Тбілісі Грузинської РСР.

У 1970 р. закінчив Донецький державний медичний інститут. У 1975 р. захистив кандидатську дисертацію на тему: «Цитогенетична характеристика вакцинального процесу при щепленні на віспу». Докторську дисертацію на тему: «Цитогенетична характеристика імунного процесу» зі спеціальності «Алергологія та імунологія» захистив у спеціалізованій вченій раді центрального Інституту імунології (м. Москва) у 1985 р. Працював асистентом кафедри загальної біології і генетики ДДМІ.

З 1987 по 1989 p. p. був завкафедри загальної біології і генетики Запорізького державного медичного інституту. З 1990 р. працює в ЗНУ на посаді професора кафедри біохімії та імунології з курсом хімії; з 2002 по 2005 p. p. — на посаді завкафедри. Основними науковими напрямками є цитогенетика, імунологія, біотехнологія. Під його керівництвом виконано 5 кандидатських дисертацій, 8 держбюджетних та 8 госпдоговірних наукових робіт.

Є експертом спеціалізованої ради по захисту кандидатських та докторських дисертацій Д 11.600.04 з спеціальності «клінічна імунологія та алергологія». Надруковано більше 300 наукових праць, з яких 1 монографія, 4 посібника з грифом МОЗ та МОН України та РФ, статті у зарубіжних та вітчизняних періодичних виданнях, які реферуються, 15 патентів та авторських свідоцтв, 18 методичних рекомендацій.

За сумлінну і творчу навчально-методичну і науково-дослідну роботу нагороджений почесними грамотами ректорату ЗНУ, облдержадміністрацій, МОН України. Він є членом Всеукраїнських і країн СНД наукових товариств імунологів, фізіологів, медгенетиків, мікологів, мікробіологів.

Єщенко Юлія Віталіївна народилася у 1970 р. Доктор біологічних наук, доцент кафедри імунології та біохімії. Має середньо-спеціальну та вищу медичну освіту за спеціальністю «Лікувальна справа» зі спеціалізацією «Лікар патологоанатом». У 1997 р. закінчила Запорізький медичний університет, до 2005 р. працювала за спеціальністю. З 2005 р. – асистент кафедри медико-біологічних основ фізичної культури факультету фізичної культури ЗНУ. З 2012 р. – доцент кафедри фізичної реабілітації цього ж факультету. З 2013 р. по сьогодні – доцент кафедри імунології та біохімії ЗНУ.

У 2005 р. Єщенко Ю. В. захистила кандидатську дисертацію на тему «Вміст цинку в клітинах при різних функціональних станах підшлункової залози», а у 2012 р. - докторську дисертацію на тему «Роль хелатоутворюючих металів в реалізації стрес реакції». Напрям її досліджень: стрес, адаптація, дефензини, клітини, що мають у своєму складі хелатоутворюючі метали (Zn, Cu, Mg, Ca).

Єщенко Ю. В. є автором більш, ніж 150 печатних робіт в даному напрямку, у тому числі дві монографії: «Стрес та метаболізм металів» (2010р., автор) та «Адаптація, стрес та металолігандний гомеостаз» (2013 р, співав.); співавтор двох навчальних посібників «Фізіологія людини» та «Фізіологія спорту»; співавтор 17 патентів в області цитохімічних досліджень, серед яких методи визначення клітин, що мають у своєму складі хелатоутворюючі метали, та способи виявлення цих металів.

нНовосад Наталія Василівна

Кандидат біологічних наук, доцент.

У 1993 році закінчила Запорізький державний університет за спеціальністю «Біологія».

З 1996 по 1998 р.р. — асистент кафедри біохімії та імунології з курсом хімії Запорізького державного університету.

У 1998 р. захистила кандидатську дисертацію на тему: «Біологічна активність нових тіо-, оксо- та тіоксопохідних акридину» за спеціальністю «Біоорганічна хімія».

Протягом трьох навчальних років (1998-2001 р.р.) працювала на посаді заступника декана біологічного факультету з заочного відділення.

З 1998 р. по 2003 р. — старший викладач.

На посаді доцента кафедри імунології та біохімії працює з 2004 року.

Викладає дисципліни: «Молекулярна біологія», «Лабораторні тварини та техніка біологічного експерименту», «Сучасні методи та методики викладання біології та хімії», «Оцінка біологічної активності речовин синтетичного і рослинного походження», «Якісний та кількісний аналіз сировини, харчових продуктів і води на забруднення токсичними речовинами». Керує педагогічною практикою спеціалістів.

Має 60 публікацій, з них 4 — навчально-методичного характеру, 4 — навчальних посібники та 4 патенти. У 1997 — 1999 р.р. була стипендіатом Кабінету Міністрів України.

У листопаді-січні 1999-2000 р.р. підвищувала свою наукову кваліфікацію в Акціонерному товаристві ÖHMI-Analytik у мікробіологічній та біохімічній лабораторіях м. Магдебурга в Німеччині. Керує науково-дослідними роботами студентів з проблем дослідження «Рівня метаболічних систем клітинної ланки уродженого імунітету мешканців Запорізького промислового регіону», забезпечує керівництво курсовими, бакалаврськими, дипломними та магістерськими роботами, бере участь у підготовці студентів до виступів на науково-практичних конференціях, олімпіадах та конкурсах. За результатами роботи студентами видано 30 публікацій.

З 2004 року — член журі Всеукраїнської олімпіади Малої академії наук на біологічному факультеті ЗНУ; є два призових місця на ІІІ етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідних робіт учнів-членів Малої академії наук України. Секретар науково-методичної ради біологічного факультету ЗНУ.

нФедотов Євген Рудольфович

Кандидат біологічних наук, доцент кафедри імунології та біохімії.

Народився в 1971 році. Закінчив Харківський Державний Університет в 1993 році.

Працює в Запорізькому національному університеті з 1993 року.

Захистив у 2005 р. кандидатьську дисертацію на тему «Вивчення функціонального стану лейкоцитів за допомогою кількісної люмінесценції із застосуванням акридинового оранжевого в комплексі імунологічних методів при різних патологіях» в КНУ.

Має понад 30 наукових робіт та 6 патентів на винахід.

24.09.2013 14:32
Календар подій

Це цікаво:

Радио Університет Студентський портал Пороги

© 2012 ЗНУ Запорізький національний університет, 69600, м. Запоріжжя, вул. Жуковського, 66, тел./факс +38 (061)228-75-08
Адреса електронної пошти веб-майстра webmaster@znu.edu.ua