Запорізький національний університет

Офіційний сайт Нова версія
/ Головна сторінка ЗНУ / Університет / Факультети / Біологічний факультет / Графік навчального процесу та розклад занять / Заочна форма навчання / Кафедра фізіології з курсом цивільної оборони  

Кафедра фізіології з курсом цивільної оборони

Кафедра фізіології була створена у 1991 році і очолена доктором медичних наук, професором Єщенком Віталієм Андрійовичем. Біля витоків кафедри стояли викладачі дисциплін медико-біологічного профілю. З вересня 2012 року керівником кафедри є д.б.н., професор Бовт Валентина Дем’янівна.

З 1994 року кафедра фізіології була об’єднана з кафедрою зоології та курсом ЦО і на той час нараховувала 12 викладачів, 8 аспірантів та 2 пошукача. Професор Бовт В.Д. та Єщенко В.А. сформували основу кадрового складу кафедри і визначив її наукове спрямування. У перші роки викладачі забезпечували викладання таких дисциплін біолого-медичного спрямування як «Анатомія людини», «Фізіологія людини і тварин» тощо. Були розроблені спецкурси, спрямовані на формування в студентів сучасного уявлення про проблеми фізіології людини і тварин. Завідувач кафедри В.Д. Бовт є віце-президентом Малої академії наук.

З 2002 року у складі кафедри нараховується 6 викладачів: 1 професор, 4 доцента, 1 старший викладач. Штат допоміжного персоналу складається з 2 старших лаборантів.

Навчальна робота

Кафедра забезпечує підготовку фахівців за спеціалізацією «Фізіологія людини і тварин» напряму підготовки «Біологія», пердбаченою «Переліком спеціальностей та спеціалізацій», затвердженим Міністерством освіти і науки України. Загальна кількість студентів, що отримали спеціалізацію з 2000 по 2003 роки становить 76 осіб. У 2003-2004 навчальному році – 67 осіб (3-5 курс денного та заочного відділення).

З 2003 року кафедра почала активно співпрацювати в підготовці фахівців зі спеціальності «Екологія», згідно з розробленими та затвердженими робочими програмами різних дисциплін.

Наразі співробітники кафедри викладають наступні дисципліни: «Анатомія людини», «Цивільний захист», «Методи вимірювання параметрів навколишнього середовища», «Основи медичних знань», «Фізіологія людини і тварин», «Безпека життєдіяльності», «Основи токсикології», «Фізіологічні аспекти патології», «Екологічні основи адаптації тварин і рослин», «Фізіологія і патологія нервової системи», «Гематологія», «Основи фізіологічної екології », «С/К Великий практикум з фізіології людини і тварин», «С/К Фізіологія дихальної системи», «С/К Фізіологія ССС», «С/К Великий практикум з фізіології людини і тварин», «С/К Психофізіологія», «Фізіологія ВНД», «С/К Фізіологія збудливих тканин», «С/К Основи адаптації», «С/К Фізіологія праці», «С/К Генетичні основи фізіології людини», «Вікова фізіологія і валеологія», «Вікова фізіологія та шкільна гігієна», «С/К Ендокринологія», «С/К Великий практикум з фізіології людини і тварин», «Соц. еколог., безпека діяльн., реагування в надзвичайних ситуаціях та організація безпечної праці», «Медіабезпека», «С/К Фізіологічні механізми поведінки людини і тварин», «С/К Основи екологічної фізіології».

Всі дисципліни забезпечені навчально-методичними комплексами у друкованому та електронному вигляді, електронними підручниками, посібниками, матеріалами зі спецкурсів, розміщеними на сайті ЗНУ.

Наукова діяльність

Основні напрямки наукової роботи:

  • клітинний метаболізм металів під дією стресогенних факторів (проф. Єщенко В.А.),
  • фізіологічні механізми адаптації організму з урахуванням вікових, статевих, конституційних особливостей (доц. Малько М.М.),
  • вплив різних факторів на викликані потенціали ізольованого переднього мозку; вивчення зв’язків ретикулярної формації з різними відділами головного мозку (доц. Паламарчук І.Г.),
  • вивчення впливу діабетогенних речовин на інкреторну функцію підшлункової залози (доц. Григорова Н.В.),
  • психофізіологічні аспекти БЖД, психофізіологія стресу для прикладних задач БЖД (доц. Чаусовський Г.О.).

Пріоритетний напрямок наукової роботи: дослідження клітинного метаболізму цинку, магнію та міді.

Кафедра виконала низку робіт за держбюдженими темами: 14/2000, 6/06, 6/09.
Зокрема, до цієї роботи долучилися: проф. Єщенко В.А., доц. Григорова Н.В., викл. Кучковський О.М. В межах виконання держбюджетних тем були розроблені методи цитохімічного виявлення цинку, магнію, міді в клітинах крові, визначення функціональної активності нейтрофілів крові, дослідження сперми в мазку, оцінка функціональної активності гіпокампа. Отримано 7 патентів. Опубліковані 40 статей у пресі («Фізіологічний журнал», «Промислова власність», «Архів клінічної та експериментальної медицини», «Доповіді НАНУ», український реферативний журнал «Джерело») та фахових журналах («Вісник ЗНУ біологічні науки», «Питання біоіндикації та екології», «Гігієна населених місць»).

На кафедрі ведеться робота з аспірантами і пошукачами. Під керівництвом проф.Бовт В.Д. та Єщенка В.А., працюють аспіранти Гороховський Є.Ю, Карпов А.К., пошукачі Миргородська К.П., Кучковський О.М.

Активну участь у науковій роботі беруть студенти. Результати їхніх досліджень були опубліковані у вигляді статей:

  1. Біла А. Вміст магнію в гранулоцитах крові дорослих і старих щурів при одноразовій іммобілізації/ А. Біла // Збірник праць студентів, аспірантів та викладачів ЗНУ. – Запоріжжя: ЗНУ, 2010. – С. 66-67.
  2. Нижняк О. Вплив адреналіну, преднізолону та пілокарпіну на вміст цинку в нейтрофілах мишей/ О. Нижняк // Збірник праць студентів, аспірантів та викладачів ЗНУ. – Запоріжжя: ЗНУ, 2010. – С.76-78.
  3. Самарська А. Стан гранулоцитів золотистих хом’ячків різного віку / А. Самарська // Збірник праць студентів, аспірантів та викладачів ЗНУ. – Запоріжжя: ЗНУ, 2010. – С.83-84.
  4. Псьол М. Стан панкреатичних острівців у мишей при голодуванні, введенні глюкози та алоксану / М.Псьол // Матеріали ІІ університетської науково-практичної конференції студентів та молодих учених «Актуальні проблеми та перспективи розвитку природничих наук». – Запоріжжя: ЗНУ, 2010. – С.60-61.
  5. Сьомик К. Вплив ацетату цинку на вміст секреторного матеріалу в клітинах Панета щурів, які зазнали дії сірководню / К.Сьомик // Матеріали ІІ університетської науково-практичної конференції студентів та молодих учених «Актуальні проблеми та перспективи розвитку природничих наук». – Запоріжжя: ЗНУ, 2010. – С.65-66.

Міжнародна діяльність

Співробітники кафедри підтримують тісні зв’язки з науковими центрами США, Англії, Німеччини, Італії, Румунії, Росії, України (Київ, Харків, Донецьк, Дніпропетровськ, Львів, Мелітополь, Сімферополь).

Кафедра планує зміцнювати контакти з Томським науковим центром РАН, Новосибірським науковим центром РАН, Відділом фізіології Академії наук республіки Чехії.

У майбутньому ми прагнемо активізувати отримання викладачами кафедри індивідуальних і колективних грантів, а також розширити тематику госпрозрахункових досліджень.

Колектив кафедри

БОВТ ВАЛЕНТИНА ДЕМ’ЯНІВНА, доктор біологічних наук, професор, завідувач кафедри фізіології з курсом цивільної оборони

Народилася 27 серпня 1945 року у місті Маріуполь Донецької області. У 1969 році закінчила Новосибірський державний університет. З 1972 по 1975 роки – аспірант кафедри біології Кемеровського державного медичного інституту. У 1977 році захистила кандидатську дисертацію зі спеціальності «Зоологія» в інституті зоології АН СРСР. У 1993 році захистила докторську дисертацію зі спеціальності «Фізіологія» у Томському державному університеті. Має 2 опубліковані монографії. 189 статей, більшість з яких опубліковані взарубіжних міжнародних виданнях. Віце-президент МАН Запорізького регіону. Член Всеукраїнської спільноти фізологів. Відзначена багатьма почесними грамотами Міністерства освіти і науки України, Запорізької облдержадміністрації та ректорату ЗНУ. З 2008-2009 рік одержує стипендію мера, з 2011 року одержує стипендію Поляка. Має 3 медалі, з яких 2 за розвиток Запорізького краю та за наукові досягнення.


Малько Максим Миколайович, к.б.н., доцент кафедри фізіології з курсом ЦО

Народився 7 листопада 1969 року в місті Запоріжжя. У 1993 році закінчив Запорізький державний університет за спеціальністю «Біологія». Кандидатську дисертацію захистив у 2000 році за темою «Вплив гострого та хронічного стресу на вміст цинку в клітинах» у Київському національному університеті ім. Тараса Шевченка за спеціальністю 03.00.13 «Фізіологія людини і тварин».

Після закінчення університету був прийнятий на посаду асистента кафедри анатомії та фізіології людини. В 2001 році переведений на посаду старшого викладача, а з 2003 року – працює на посаді доцента кафедри фізіології з курсом цивільної оборони. З 1999 по 2000 рік працював заступником декана з виховної роботи, а з 2000 року – виконує обов’язки заступника декана біологічного факультету з навчальної роботи.

Малько М.М. розробив та викладає основні курси кафедри: «Фізіологія людини і тварин», «Анатомія та еволюція нервової системи», «Вікова фізіологія та гігієна». Також забезпечує викладання ряду спецкурсів: «Фізіологічні механізми поведінки людини і тварин», «Основи адаптації» та «Фізіологія праці».

Бере участь у виконанні держбюджетних наукових тем, забезпечує керівництво науковим гуртком за напрямом «Вікові та конституціональні особливості адаптації». Автор понад 50 наукових та науково-методичних праць. Щорічно керує 4-5 дипломними роботами, забезпечує проведення виробничої та асистентської практик студентів.

Має неодноразові подяки ректора за успіхи в науковій та педагогічній діяльності. В 2006 році з нагоди 75-річчя утворення Запорізького національного університету нагороджений Почесною грамотою Запорізької міської Ради. Відзначений Почесною грамотою Міністра освіти і науки України. У 2011 році Малько М.М. оголошено подяку Запорізької обласної державної адміністрації за вагомий внесок у розвиток освіти і науки та справу підготовки висококваліфікованих спеціалістів.

Паламарчук Іван Гаврилович, к.м.н., доцент кафедри фізіології з курсом ЦО

У 1948 році вступив на лікувальний факультет Вінницького медичного інституту, отримавши диплом лікаря-лікувальника з відзнакою.

У 1954 році поступив за конкурсом до аспірантури при кафедрі нормальної фізіології Одеського медичного інституту.

У 1957 році закінчив аспірантуру. Тема кандидатської дисертації: «Электрическая активность коры мозга и подкорковых образований при экспериментальном судорожном приступе».

У 1959 році отримав науковий ступінь кандидата медичних наук. Після закінчення аспірантури працював на посаді асистента, а потім був обраний доцентом кафедри нормальної фізіології Одеського медичного інституту, в якому працював по 1968 рік.

З 1968 по 1991 роки працював у Запорізькому медичному інституті.

З 1991 року і донині – доцент кафедри фізіології з курсом ЦО.

Автор 85 друкованих праць, 3-х авторських і патентних свідоцтв, 5-ти раціоналізаторських пропозицій. Ветеран праці, учасник Великої вітчизняної війни.

Чаусовський Григорій Олександрович, к.т.н., доцент кафедри фізіології з курсом ЦО

У 1976 році закінчив Запорізький національний технічний університет.

Автором понад 500 опублікованих наукових праць та винаходів в галузі технічної фізики, хімії, безпеки життєдіяльності, екології, біофізики, медицини та психофізіології.

Працював старшим науковим працівником, завідуючим лабораторії електронізації, провідним науковим працівником, заступником директора з наукової роботи Інституту механізації тваринництва Української академії аграрних наук.

З 2004 року – доцент Запорізького національного університету.

Є автором розробки електронних приладів для експрес-оцінки інтегрального забруднення питної води хімічними токсикантами. Створив кілька біофізичних приладів для самокорекції психоемоційного стану людини в умовах надзвичайних ситуацій.

Є провідним лектором навчальних дисциплін: «Безпека життєдіяльності», «Методи вимірювання параметрів довкілля».

Коло наукових інтересів: біофізичні методи в медицині, інструментальний моніторинг екологічних показників довкілля, біофізичні методи корекції психоемоційного стану людини в надзвичайних ситуаціях.

ЗАДОРОЖНЯ ВІКТОРІЯ ЮЛІЇВНА

Кандидат біологічних наук

Старший викладач кафедри загальної та прикладної екології і зоології

Народилася 3 березня 1969 року в м. Запоріжжя.

У 2004 році закінчив біологічний факультет Запорізького державного університету за спеціалізацією «фізіологія людини та тварин» і в цьому ж році поступила до аспірантури до Бовт Валентини Дем’янівни. З 2008 року працювала на посаді асистента кафедри загальної та прикладної екології і зоології Запорізького національного університету. у 2010 році захистила кандидатську дисертацію на тему: «Зміни вмісту цинку, міді та магнію в соматичних клітинах в умовах дії алкоголю на організм» у спеціалізованій раді К 52.051.04. Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського, за спеціалізацією 03.00.13 – фізіологія людини і тварин. Зараз працює старшим викладачем кафедри загальної та прикладної екології і зоології Запорізького національного університету. Задорожнєю В.Ю. у співавторстві опубліковано 23 наукові статті.

Григорова Наталія Володимирівна, к.б.н., доцент кафедри фізіології з курсом ЦО

Закінчила в 1997 році біологічний факультет з відзнакою. З 1998 року аспірант кафедри фізіології з курсом ЦО. З 1999 року – асистент цієї кафедри, продовжує навчання в заочній аспірантурі, яку закінчила в 2002 році. У цьому ж році захистила дисертацію на вчений ступінь кандидата біологічних наук зі спеціальності «Фізіологія людини і тварин». У 2005 році отримала атестат доцента кафедри. На цій посаді працює і зараз. Викладає анатомію, фізіологію, цивільний захист.

Наталя Володимирівна досліджує клітинний метаболізм металів. Є автором 165 робіт, у тому числі 8 патентів на винаходи. Завершує роботу над докторською дисертацією. Керує бакалаврськими, дипломними та науково-дослідними роботами студентів, виконує обов’язки секретаря Вченої ради та секретаря науково-технічної ради біологічного факультету.

Вихованці Наталі Григорової здобули перемоги на численних студентських конкурсах та змаганнях (лауреат обласного конкурсу для обдарованої молоді 2008 року у галузі експериментальних та клінічних аспектів медицини (1 місце), переможець Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт за спеціальності «Екологія, охорона навколишнього середовища та збалансоване природокористування» (м. Одеса, 2010 р.), переможець Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з біологічних наук (м. Мелітополь, 2011 р., 1 місце).

За плідну роботу нагороджена грамотами деканату, ректорату, Запорізької обласної державної адміністрації та Міністерства освіти і науки України.

Карпов Андрій Костянтинович, ст. лаборант кафедри фізіології з курсом ЦО

У 2007 році закінчив біологічний факультет Запорізького національного університету за напрямом «Біологія», спеціалізація «Фізіологія людини і тварин» отримавши ступінь магістра біології.

З 2005 р. почав працювали лаборантом віварію на кафедрі.

З 2007 р. перейшов на посаду старшого лаборанта, за сумісництвом працював асистентом, де працює зараз.

З 2007 р. – аспірант заочного відділення зі спеціальності 03.00.13 – фізіологія людини і тварин.

Автор 27 наукових робіт, серед яких 6 статей (у співавторстві) у фахових журналах, 21 наукових тез.

У коло наукових інтересів входять питання попередження та корекції недостатності інсулярного апарату у різних видів тварин.

Керівник дипломних (бакалаврських) робіт у студентів денної та заочної форми навчання.

Кузьміна Марина Анатоліївна, ст. лаборант кафедри фізіології з курсом ЦО

У 2003 році закінчила з відзнакою біологічний факультет Запорізького національного університету.

З 2006 року працює на кафедрі фізіології з курсом ЦО.

У 2008 році в м.Київ пройшла курс підвищення кваліфікації зі спеціалізації «Цивільна оборона». Зараз викладає цю дисципліну для студентів усіх спеціальностей ЗНУ. Є членом комісії з перевірки стану цивільного захисту університету.

Марина Анатоліївна розробляє науковий напрямок кафедри – «Клітинний метаболізм металів». Є автором близько двадцяти наукових робіт. Керує бакалаврськими роботами у студентів денної та заочної форми навчання.

Кучковський Олег Миколайович, к.б.н, викладач кафедри фізіології з курсом ЦО

У 1995 році закінчив біологічний факультет Запорізького державного університету. У цьому ж році почав працювати на кафедрі фізіології, зоології і мисливствознавства з курсом ЦО на посаді старшого лаборанта, за сумісництвом працював асистентом цієї ж кафедри.

З 2007 р. перейшов на посаду викладача, де зараз працює. З цього ж року є куратором групи. З 2000 р. є членом профкому ЗНУ.

Автор 32 наукових робіт, серед яких 1 патент (у співавторстві), 19 статей у фахових і центральних журналах, 12 наукових тез, 1 методичної розробки з курсу «Анатомія та еволюція нервової системи» (у співавторстві).

У коло наукових інтересів входять питання впливу обміну металів на функціональний стан гіпокампу; вплив лімбічної системи на поведінку людини і тварин.

Керівник курсових і дипломних (бакалаврських) робіт у студентів денної та заочної форми навчання. Має почесні грамоти ректорату та деканату біологічного факультету ЗНУ.

24.09.2013 14:26
Календар подій

Це цікаво:

Радио Університет Студентський портал Пороги

© 2012 ЗНУ Запорізький національний університет, 69600, м. Запоріжжя, вул. Жуковського, 66, тел./факс +38 (061)228-75-08
Адреса електронної пошти веб-майстра webmaster@znu.edu.ua