Кафедра адміністративного та господарського права була створена у жовтні 2005 року внаслідок реорганізації кафедри конституційного та адміністративного права і земельного та екологічного права. У витоків створення кафедри, викладачі якої забезпечували викладання дисциплін адміністративно-правового профілю, у 1996 році стояв відомий вітчизняний вчений-юрист, доктор юридичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України Л.В. Коваль. Саме він сформував основу кадрового складу кафедри, а також створив Запорізьку наукову школу з адміністративного права.
У перші роки свого існування викладачі кафедри забезпечували викладання навчальних дисциплін «Адміністративне право», «Фінансове право», «Банківське право», «Податкове право», «Митне право». У подальші роки перелік навчальних дисциплін адміністративно-правового та фінансово-правового циклів, викладання яких забезпечували викладачі кафедри, дещо розширився за рахунок впровадження у навчальний процес дисциплін «Адміністративне судочинство», «Адміністративна відповідальність», «Правове регулювання державної служби», «Проблеми бюджетного права та процесу», «Актуальні проблеми податкового права», «Адміністративна реформа в Україні» тощо. Дисципліни адміністративно-правового та фінансово-правового циклів викладаються на юридичному факультеті (денна та заочна форма навчання , екстернат), та факультеті менеджменту, економічному, історичному факультетах, а також факультетах соціології та управління і соціальної педагогіки та психології.
Окрім того, співробітники кафедри з 2005 року забезпечують викладання навчальних дисциплін господарсько-правового блоку: «Господарське право», «Господарський процес», «Правове регулювання ЗЕД», «Правові засади регулювання підприємницької діяльності» як на юридичному факультеті, так і на економічному факультеті та на факультеті менеджменту. На сьогоднішній день співробітники кафедри забезпечують викладання навчальних дисциплін: «Адміністративне право України», «Адміністративна відповідальність», «Адміністративне судочинство», «Фінансове право України», «Банківське право України», «Податкове право України», «Митне право України», «Правове регулювання підприємницької діяльності», «Правове регулювання зовнішньоекономічної діяльності», «Актуальні проблеми бюджетного права та процесу», «Актуальні проблеми податкового права України», «Теорія управління», «Міжнародні стандарти державного управління», «Адміністративна реформа в Україні», «Господарське право», «Господарський процес», «Правове регулювання банкрутства»,тощо. Всі дисципліни стовідсотково забезпечені сучасними навчально-методичними комплексами у друкованому та електронному вигляді, електронними підручниками, посібниками, презентаційними матеріалами, розміщеними на сайті ЗНУ.
З 2002 року при кафедрі було створено лабораторію спеціальної техніки і тактики, потенціал якої активно використовувався у навчальному процесі, з 2008 року лабораторія дещо змінила своє функціональне призначення та перейменована у лабораторію проблем нормотворення і правозастосування. На її базі проводяться аудиторні заняття з дисциплін «Адміністративна реформа в Україні», «Правове регулювання державної служби», «Проблеми бюджетного права та процесу», магістерські слухання, опрацьовуэться чинне перспективнее законодавство (комп’ютерні бази даних раніше діючого, чинного та перспективного законодавства із коментарями, аналітичними довідками), емпіричні матеріали під час написання курсових, дипломних та магістерських робіт.
Кафедра адміністративного та господарського права є базовою по підготовці магістрів на базі ЗНУ. У навчальному процесі, окрім традиційних форм і методів навчання, активно використовуються виїзні заняття (на базі органів місцевого самоврядування, місцевих органів державної влади, Центру перепідготовки державних службовців, органів Державної фіксальної служби України, Запорізького окружного адміністративного суду тощо), відео-лекції провідних вчених-юристів ВНЗ України, керівників правоохоронних органів та установ юстиції, диспут-клуби, ділові ігри, брейн-ринги, імітаційні (ситуаційні) заняття тощо.
Окрім кадрового потенціалу кафедри для забезпечення навчального процесу залучаються відомі вчені-юристи України, представники Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Київського національного університету внутрішніх справ, Харківського національного університету внутрішніх справ, Національного університету державної податкової служби України, Національного університету біоресурсів та природокористування, Академії митної служби України, Національного авіаційного університету, а також юристи-практики, серед яких голова Запорізького апеляційного суду В.В.Городовенко, голова Запорізького господарського суду О.І.Немченко, голова Запорізького окружного адміністративного суду О.В.Прудивус, суддя Запорізького окружного адміністративного суду О.М.Нечипуренко та ін.
Співробітники кафедри підвищують рівень своєї професійної та педагогічної майстерності на базі провідних вітчизняних та зарубіжних ВНЗ та наукових установ юридичного профілю. На кафедрі створені умови для підвищення кваліфікації викладачів споріднених ВНЗ, також використовується ресурс школи педагогічної майстерності ЗНУ.
Співробітники кафедри є активними учасниками проекту Американської асоціації юристів «Ініціатива з верховенства права» за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), програми Американської асоціації юристів «Правова ініціатива в Центральній та Східній Європі» (ABA/CEELI), антикорупційного проекту UPAC. У різні історичні періоди кадровий склад кафедри формували: Л.В.Коваль, Т.О.Коломоєць, Л.Р.Наливайко, Т.П.Кіргож, О.Л.Вовкова, М.С.Гончар (Герасименко), О.П.Рябчинська, Е.А.Стоматов, Р.М.Максакова, Г.Ю.Гулєвська, Я.О.Сидоров, Л.В.Кузенко, Р.О.Кукурудз, Г.В.Самойленко, О.Ю.Меліхова, О.Г.Комісаров, І.О.Сквірський, О.В.Синєокий, А.В.Головач, Л.М.Шумілова-Діброва, О.Г.Бондар, Ю.В. Пирожкова, І.А. Бережна, І.В. Зозуль, Ш.Н. Гаджиєва, П.С. Лютіков, М.О. Германюк та ін..
Кадровий склад кафедри формувався поступово, за рахунок підвищення кваліфікації штатних працівників через навчання в аспірантурі, докторантурі, участі у спеціалізованих семінарах, симпозіумах, конгресах. І, як наслідок, намітилася стійка тенденція щодо захисту кандидатських та докторських дисертацій співробітниками кафедри: Т.О.Коломоєць (1999р. — захист кандидатської дисертації, 2005р. — захист докторської дисертації), Л.В.Кузенко (2003р. захист кандидатської дисертації), Г.Ю.Гулєвська (2004р. — захист кандидатської дисертації), Я.О.Сидоров (2004р. — захист кандидатської дисертації), О.М.Губрієнко (2006р. — захист кандидатської дисертації), І.О.Сквірський (2007р. — захист кандидатської дисертації,3013 р.- захист докторської дисертації)), Ю.В.Пирожкова (2007р. — захист кандидатської дисертації), Лютіков П.С. (2009 р. — захист кандидатської дисертації, 2013р. –захист докторської дисертації), Омельянчик С.В. (2010 р. — захист кандидатської дисертації), Меліхова О.Ю (2010 — захист кандидатської дисертації), Кукурудз Р.О. (2010 р. — захист кандидатської дисертації), Віхляєв М.Ю. (2010 р. — захист кандидатської дисертації, 2013р.-захист докторської дисертації), Довгополик А.А. (2011 р. — захист кандидатської дисертації), Германюк М.О. (2012 р. — захист кандидатської дисертації), Мартинов М.П. (2012 р. — захист кандидатської дисертації), Зозуль І.В (2013р.- захист кандидатської дисертації), Бережна І.А.(2014р.- захист кандидатської дисертації), Гаджиєва Ш.Н.(2014р.- захист кандидатської дисертації).
На кафедрі відкрита аспірантура та докторантура за спеціальністю 12.00.07 — «адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право» (денна і заочна форма форми навчання).
Суттєвий внесок у формування наукового кадрового потенціалу кафедри зробив д.ю.н., професор, Заслужений юрист України В.К.Шкарупа. Саме під його науковим керівництвом було підготовлено і захищено кандидатські та докторські дисертації багатьма співробітниками кафедри та співробітниками і керівниками установ юстиції Запорізької та Дніпропетровської областей, започатковано проведення щорічної студентської наукової конференції «Адміністративне право і процес у дослідженнях молодих вчених». Його справу продовжують його учні й колеги.
Науковці кафедри керують дисертаційними дослідженнями аспірантів та здобувачів як для подальшого зміцнення наукового потенціалу кафедри, так і для потреб ВНЗ України, промислових підприємств, правоохоронних органів, установ юстиції різних областей України. До наукового керівництва дисертаційними дослідженнями на кафедру також залучаються представники вітчизняної наукової правничої еліти. На кафедрі функціонує науково-пошукове товариство викладачів та студентів з дослідження проблем адміністративного права та процесу, науковці кафедри здійснюють дослідження у рамках спеціальних науково-дослідних тем зареєстрованих в УкрІнтеі.
Співробітники кафедри є членами спеціалізованих вчених рад, членами редакційних колегій наукових фахових видань, членами наукової та методичної рад МОН України, міжрегіональної координаційно-методичної ради з правової освіти населення при Запорізькій обласній державній адміністрації, Спілки юристів України, Асоціації правників України, Українського національного союзу молодих юристів, Академії вищої освіти України (відділення «Право»), Науково-консультативної ради при Верховному Суді України тощо.
Науковці кафедри є авторами навчальних посібників та підручників (в т.ч. із грифом МОН України), які використовуються у навчальному процесі вишів України ,а також є авторами чисельних монографій .
Співробітники кафедри залучаються до рецензування наукової та навчально-методичної літератури, виступають в якості офіційних опонентів по захисту докторських та кандидатських дисертацій, а також в інших формах залучаються до процедури атестації наукових кадрів в Україні. Деякі із представників кафедри досить активно залучаються МОН України в якості експертів при проходженні процедури ліцензування та акредитації ВНЗ України. Окрім того активною є участь співробітників кафедри у регіональних фахово-аналітичних заходах, які проводяться за ініціативою органів державної влади (наприклад, регіональний тур Всеукраїнського конкурсу «Кращий державний службовець», серії тематичних семінарів для підвищення рівня правової освіти державних службовців, заходи, спрямовані на розробку концепцій протидії корупції у регіоні, забезпечення захисту прав населення в умовах економічної кризи,децентралізації влади, тощо).
Співробітниками кафедри спільно із Лігою студентів Асоціації правників України започатковано проведення щорічної Всеукраїнських студентських інтелектуальних змагань з адміністративного судочинства імені В.Стефанюка із залученням провідних вітчизняних юридичних фірм (з 2008 року), Всеукраїнської наукової студентської конференції «Актуальні проблеми адміністративного права та процесу» (з 2008 року), диспут-клубу з обговорення проблем протидії корупції в Україні та зарубіжних країнах (з 2007 року), Всеукраїнської студентської школи з адміністративного судочинства (з 2009 року). З 2007 року за ініціативою науковців кафедри проводиться Форум вчених-адміністративістів Південно-Східних регіонів України, на постійній основі щорічні «круглі столи» на теми «Допуск молоді до державної служби», «Проблеми адміністративно-деліктного права», «Адміністративні послуги: актуальні питання теорії та практики надання», «Проблеми та шляхи протидії корупції у Запорізькому регіоні» тощо.
До наукових досліджень кафедри систематично залучаються студенти, магістри. Під керівництвом науковців кафедри здійснюється підготовка наукових студентських конкурсних робіт, рівень яких високо оцінювався неодноразово на різноманітних Всеукраїнських та регіональних наукових заходах.
Науковці кафедри є постійними та активними учасниками Всеукраїнських, міжрегіональних та регіональних наукових, науково-практичних заходів, які проводяться в України і за її межами (Російська Федерація, Республіка Білорусь, Республіка Казахстан, Руспубліка Молдова,Республіка Сербія, США, Федеративна Республіка Німеччина тощо). Досягнення науковців кафедри високо відзначені науковою спільнотою та керівництвом держави
Кафедра є базою для підготовки команди юридичного факультету ЗНУ для участі у Всеукраїнській студентській олімпіаді з правознавства (куратор Р.О.Кукурудз). Важливим напрямком роботи є патронат науковців кафедри над обдарованою молоддю, в т.ч. учнівською молоддю, що обумовило визнання кафедри базовою по організації та проведенню обласнї учнівської олімпіади з правознавства (спільно із Запорізьким інститутом післядипломної педагогічної освіти та Головним управлінням юстиції у Запорізькій області), а також обласного туру конкурсу-захисту учнівських наукових робіт МАН України (історико-географічний профіль, секція «Право»).
Спільно із Центром німецького права Київського національного університету імені Тараса Шевченка , кафедра проводить щорічні заходи науково-практичного характеру( Зимова школа «Службове право України та Федеративної Республіки Німеччини» , конкурс студентських наукових робіт німецькою мовою «Адміністративних процес у ФРН та Україні :компаративістський аналіз»).
Спільно із Головним управлінням юстиції у Запорізькій області кафедра ініціює і проводить регіональні різноманітні заходи правопросвітницького характеру. За підсумками впровадженого у ЗНУ рейтингу кафедр з 2008 року кафедра адміністративного та господарського права посідає І місце