Запорізький національний університет

Офіційний сайт Нова версія
/ Головна сторінка ЗНУ / Університет / Факультети / Юридичний факультет / Кафедри / Кафедра кримінального права та правосуддя / Історія кафедри  

Історія кафедри

Сьогодні кафедра кримінального права та правосуддя є потужним елементом у структурі юридичного факультету Запорізького національного університету – здійснюючи підготовку бакалаврів, спеціалістів, магістрів за спеціальністю „правознавство”, які забезпечують роботу органів прокуратури, внутрішніх справ, виконавчої служби, судових та інших правоохоронних органів.

Початковим етапом становлення та розвитку кафедри кримінального права та правосуддя Запорізького національного університету стало створення на базі історичного та економічного факультетів у 1989 році кафедри правознавства. Згодом, у 1991 році, враховуючи потребу Запорізького регіону у професійних спеціалістах-юристах виникла необхідність створення у складі Запорізького державного університету юридичного факультету, на якому на підставі наказу ректора № 17 від 31 січня 1992 р. була ліквідована кафедра правознавства, та на підставі того ж наказу створено кафедру цивільного та кримінального права.

Протягом існування, назви і статус кафедри змінювались, відображаючи неодноразові зміни парадигми вищої освіти, поглядів на напрямки підготовки спеціалістів, тощо.

Наказом ректора № 313 від 26.11.1992 р. кафедра цивільного та кримінального права розділилась на дві кафедри – цивільного права і кримінального права та правосуддя, що стало результатом роботи невеликого колективу ентузіастів. Кафедра кримінального права та правосуддя об’єднала вчених і юристів-практиків, які спеціалізувались на вивченні і викладанні кримінального права, кримінального процесу, криміналістики, кримінології. До кафедри належали також викладачі судової медицини та психіатрії і спеціалісти лабораторії криміналістики.

Вагомий внесок у розвиток кафедри було зроблено її першим завідуючим - доктором юридичних наук, професором Кудлай Тамарою Павлівною, яка очолила кафедру у складний момент становлення. Маючи великий професійний, організаційний досвід та колосальну енергію, Т.П. Кудлай зуміла в найкоротший термін згуртувати однодумців, які навчали студентів i вчились самі. Результатом педагогічної діяльності стали курси лекцій кафедри - "Кримінальне право (частина Загальна, частина Особлива)" , „Кримінальний процес України”, „Криміналістика”, „Кримінологія”, „Прокуратура України”, тощо.

Зараз вона є віце-президентом Міжнародного товариства прав людини, до останнього часу працювала директором Інституту повітряного і космічного права Національного авіаційного Університету (м. Київ).

Чисельність кафедри, на той момент, була дуже невеликою: у 1989-1990 роках вона складалася з

4-ох осіб, у 1990-1991 н.р. - з 6-ти викладачів, які поєднували свою практичну діяльність в органах суду, прокуратури та внутрішніх справ з викладацькою роботою.

Кафедра була представлена широкоосвідченими людьми, висококваліфікованими фахівцями в сфері практики кримінального права, кримінального процесу та криміналістики, такими, як Тютюник Віктор Михайлович, Шпонька Володимир Павлович - члени обласного суду; Романько Віктор Миколайович, Єна Віктор Павлович, Кучугура Іван Петрович, Мішаков Олександр Олександрович - співробітники ОВС.

У 1995 році завкафедрою було призначено старшого викладача кафедри Єну Віктора Павловича. Саме йому належить ініціатива проведення виробничої та переддипломної практики, що організовувалася кафедрою, в правоохоронних органах. Завдяки цьому, по завершенню навчання, випускники без додаткових випробувань призначались на посаду слідчих, помічників прокурорів, дізнавачів та ін. Окремі студенти вже після закінчення 3-4 курсів навчання починали свою практичну діяльність.

Колектив кафедри налагоджує зв'язки з Національною юридичною академією України ім. Ярослава Мудрого, Інститутом законодавства, Інститутом держави та права ім. В.М.Корецького НАН України, Київським національним університетом імені Тараса Шевченка, Запорізьким юридичним інститутом МВС України. Кафедра поповнюється новим складом викладачів: на постійній основі починають працювати доктор юридичних наук, професор Матишевський Павло Семенович, за сумісництвом, к.ю.н., доцент Мельник Микола Іванович, д. ю. н., професор Коржанський Микола Йосипович, к.ю.н., доцент Ахтирська Наталя Миколаївна.

Особливі слова подяки кафедра висловлює професору Павлу Семеновичу Митишевському. Видатний вчений, ветеран Великої Вітчизняної війни, він все життя присвятив служінню науці та студентству. Має значний творчий доробок -162 друковані праці, 6 монографій, 10 навчальних посібників та підручників з кримінального права. Неодноразово Павло Семенович читав лекції у Братиславському університеті (Словаччина), Софійському університеті (Болгарія), виступав з доповідями на міжнародних конференціях і симпозіумах у Римі, Софії, Москві. Брав участь у роботі комісій по боротьбі з міжнародним тероризмом при ООН (м. Нью-Йорк).

З 1999 по 2003 рр. завідувачем кафедри була к.ю.н., доцент Денисова Т.А.

Кафедра прийняла ряд важливих рішень, якими були визначені основні напрямки її діяльності в сфері навчальної, наукової, навчально-методичної роботи, інтеграції діяльності кафедри з правоохоронними органами, виховної роботи серед студентів. Загалом це знайшло відображення в "Перспективах розвитку кафедри кримінального права та правосуддя на 2000-2005 рр."

Саме в цих напрямках здійснювалась багатопланова і різноманітна діяльність професорсько-викладацького складу кафедри.

В 1998-2000 роках склад кафедри був суттєво поповнений за рахунок випускників юридичного факультету. Викладачами кафедри стали – Єна Ірина Вікторівна, Сабадаш Віктор Петрович, Дєєв Максим Валерійович, Сєвастьянова Тетяна Євгенівна, Тимчук Олексій Леонідович, Рябчинська Олена Павлівна, Сердюк Павло Павлович, Тучков Сергій Сергійович, Мінаєв Михайло Миколайович.

З 2003 по 2007 рік кафедру очолював кандидат юридичних наук, доцент Хряпінський П.В., професорсько-викладацький склад кафедри посилено кандидатами наук та доцентами серед яких Голубєв В.О., Середа Г.П, Бояров В.І., доктор юридичних наук, професор Берназ В.Д., які працювали на кафедрі на засадах сумісництва.

У грудні 2007 році завкафедрою кримінального права та правосуддя було обрано випускника юридичного факультету ЗНУ, кандидата юридичних наук, доцента Сабадаша Віктора Петровича, який близько 10 років працював на кафедрі, крім того мав досвід практичної роботи, працюючи слідчим прокуратури, зусиллями якого було оновлено матеріальну базу кафедри новітньою технікою.

Зміцнився також матеріально-технічний потенціал кафедри, загальна площа якої зараз складає 302, 2 кв.м. До кафедри належать 2 спеціальних класи (судової медицини та кримінального процесу), криміналістична лабораторія, кримінологічний центр, комп'ютерний клас та зал судових засідань. З 2005 року на базі юридичного факультету почала працювати лабораторія дослідження проблем комп'ютерної злочинності.

Важливою складовою процесу навчання є кваліфіковані педагогічні кадри. Викладачі кафедри неодноразово підвищували кваліфікацію у ВУЗах країни та за кордоном (Сабадаш В.П., Білкун В.В.).

Крім того, за роки існування кафедри було підготовлено 15 кандидатів юридичних наук.

Сьогодні зусилля кафедри зосереджені на забезпеченні навчального процесу з основних сучасних дисциплін – „Кримінальне право”, „Кримінальний процес”, „Криміналістика”, „Кримінологія”, „Прокуратура України”, „Адвокатура України”, „Судові експертизи”, „Судова бухгалтерія”, „Особливості розслідування комп’ютерних злочинів”, „Інформаційні ресурси в юриспруденції”, „Кримінальне право зарубіжних країн”, „Теоретичні основи кваліфікації злочинів” тощо.

На кафедрі постійно проводяться науково-методичні семінари, у рамках яких обговорюються, зокрема такі проблеми, як:

  • Значення активізації розумової діяльності студентів в процесі проведення ділових ігор для формування практичних навичок майбутнього фахівця-правника;
  • Досвід проведення ділових ігор в процесі вивчення дисципліни «Кримінальний процес»;
  • Новітні підходи до процесу викладання науки кримінального права України в умовах реформування кримінального законодавства;
  • Науково-дослідна діяльність студентів юридичного факультету як пріоритетна форма їх самостійної роботи при вивченні положень науки кримінального права України;
  • Використання нормативної та спеціалізованої літератури при проведенні практичних занять з Криміналістики;
  • Організаційні форми проведення лекційних і семінарських занять з курсу «Особливості розслідування комп’ютерних злочинів»;
  • Види, сутність та особливості навчальних дискусій, що використовуються у навчальному процесі на юридичному факультеті Запорізького національного університету.

Свою наукову проблематику кафедра будує на основі виконання важливих наукових розробок з кримінального права, кримінального процесу та криміналістики. Професорсько-викладацький склад і аспіранти кафедри публікуються в наукових виданнях вищих юридичних навчальних закладів і наукових установ України, з якими досить міцно сформовані творчі зв'язки, беруть активну участь у наукових, науково-теоретичних і науково-практичних конференціях. За 2003-2014 н.р. колектив кафедри значно змінився і нараховує 15 викладачів, із них 3 доктори юридичних наук, 11 кандидатів юридичних наук та 1 кандидат медичних наук, що працюють на постійній основі та за сумісництвом.

14.07.2014 11:51
Календар подій

Це цікаво:

Радио Університет Студентський портал Пороги

© 2012 ЗНУ Запорізький національний університет, 69600, м. Запоріжжя, вул. Жуковського, 66, тел./факс +38 (061)228-75-08
Адреса електронної пошти веб-майстра webmaster@znu.edu.ua